Отоплението през студения сезон неминуемо води до изсушаване на въздуха и климатикът не прави изключение. Разбирайки вредата, която сухият въздух може да причини на здравето, една от най-търсените онлайн теми от собствениците на климатици през зимата е как да овлажним въздуха при климатик. Защо и как овлажняването на въздуха е полезно за общото здравословно състояние и е ключово през зимата? Повечето хора свързват сухия въздух с риск от проблеми със свежестта и блясъка на кожата – тоест със външния вид, но отрицателното му въздействие далеч не се изчерпва с посърналата кожа, а води до обостряне на хронични заболявания и до риск от проява на нови.
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Какви рискове крие домашният климатик?
Защо е вреден сухият въздух в помещенията, които се отопляват?
Сухият въздух в помещенията през зимата се свърза с:
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
- повишен риск от кожни раздразнения и несъвършенства,
- заболявания на горните дихателни пътища – носа и синусите и дори кървене от носа с неясен причинител,
- заболявания на долните дихателни пътища – астма, бронхит и други респираторни заболявания, тъй като ниската влажност на въздуха води до изчерпване на течността, хидратираща бронхиалните тръби, а това прави дихателните пътища уязвими на дразнене,
- усещане за сухота в очите, зачервяване на очите,
- възпалено гърло и затруднено преглъщане особено нощем по време на сън,
- суха и загрубяла кожа, чиято еластичност не е оптимална, подчертани фини линии, дерматити, отслабена бариерна функция на кожата, склонност към алергии,
- обща дехидратация,
- повишен риск от инфекции и др.
Всичко това прави грижата за поддържането на въздуха в помещенията за работа, сън и прекарване на ежедневието овлажнен от ключово значение.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Как да овлажним въздуха при климатик?
Агенцията за опазване на околната среда (EPA) препоръчва влажността в помещенията през зимата да се поддържа между 30 и 50 процента. Как да постигнем тези проценти и как да овлажним въздуха при климатик в помещението, служещ като единствено отопление? Вероятно сте чували, е в миналото хората, отоплявали се на акумулиращи печки, дърва или радиатори, са слагали купичка с вода или мокри кърпи върху тях, за да поддържат въздуха влажен. Хавлиите, напоени с вода, не са опция, когато говорим за климатик, но поддържането на въздуха влажен не е непосилна задача и е също толкова лесно. Изпробвайте следните възможни варианти, които ще поддържат оптимални нива на влажност на въздуха, както и ще ви помогнат да поддържате тялото си, ако влажността все пак се окаже недостатъчна в даден момент.
6 съвета как да пестим ток с климатик през зимата
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
- Хидратация на тялото – консумация на адекватни количества вода, чай и други подходящи течности, както и употреба на висок клас хидратираща козметика за тялото и лицето.
- Системна употреба на хидратиращ назален спрей за поддържане на горните дихателни пътища овлажнени.
- Модерни овлажнители за въздуха.
- Купички с вода, оставени в стаята, за да се изпарява от топлината и да повиши влажността на въздуха. Препоръчваме ви да изберете големи, но плитки купи, за да се изпарява максимално бързо водата и да се оптимизира влажността на въздуха.
- Декоративен настолен воден фонтан може да се окаже не само рационално и работещо, но и интересно и подходящо за интериора ви решение, с което не само да увеличите влажността на въздуха, но и да придадете нов облик на помещението.
- Отглеждайте цветя в помещенията. Те спомагат за поддържане на влажността на въздуха, ако не пропускате да ги поливате, оросявате и да им давате влагата, от която самите те се нуждаят.
- Преместете сушилката с прането от банята в стаята. В банята въздухът е влажен и трудно ще изсъхнат дрехите ви, а в помещенията, отоплявани от климатик, е сух, топло е, ще имате изсъхнали дрехи бързичко, а влагата от тях ще е онази, която ви е нужна за въздуха. Естествено това е приложимо за помещения, които ползвате само вие, а не като гостната стая.
- Сварете вода на котлона в помещение, чиито въздух искате за овлажните. За максимална наслада пуснете във водата резенчета цитрусови плодове. Ароматерапия, здраве и влага в едно – задължително изпробвайте този съвет.
- Не затваряйте вратата на банята след душ. Няма смисъл да поддържате влажното помещение опасно влажно, затваряйки вратата и създавайки риск от образуване на плесен и мухъл, когато се нуждаете от тази влага в останалите части на жилището. Отворената врата на банята позволява влагата да излезе от там и да се справи със сухия въздух в жилището ви.