Страната ни плаща 1 млн. лева дневно за капацитет на турската компания "Боташ", който реално не може да използва. Това стана ясно от думите на енергийния министър Жечо Станков по време на изслушване в парламента, посветено на сключените споразумения с турската страна, тяхното отражение върху дейността на обществения доставчик "Булгаргаз" и необходимостта от предоговаряне на условията.
Припомняме, че наскоро стана ясно, че държавният газов доставчик вече е платил стотици милиони по този договор. И то без на практика да ползва услугата, за която плаща. А от девет месеца изобщо не може да си позволи да плаща. Дружеството не може да прекрати договора, освен ако не плати цялата сума - близо 4 млрд. лева. По-рано днес (9 април) лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов прати президента Румен Радев да се моли на турския си колега Реджеп Ердоган за предоговаряне на документа. Още: Търсим възможности за подобряване на газовото споразумение с "Боташ"
Кой подписа договора?
Станков припомни, че процесът по сключване на договорите е стартирал с международни срещи на 9 декември 2022 г., в които са участвали президентът Румен Радев и служебното правителство. След това е бил подготвен проект на договор за покупко-продажба и тристранен протокол за резервиране на капацитет. На 6 януари 2023 г. Министерският съвет е одобрил споразумението по предложение на служебния министър Росен Христов. Въпреки това, според Станков, в преписката липсват същинските документи за покупко-продажбата и капацитета, тъй като не са били приложени. Министерството на финансите не е изразило становище, поради липса на необходимата документация.
Министърът посочи, че в договора е предвиден капацитет за регазификация и съхранение в размер на 1,8 млрд. куб. м, докато на практика възможният обем е до 1,3 млрд. куб. м. Разликата от 500 млн. куб. м, според него, е била "премълчана".
Още при подписването на споразумението "Булгаргаз" е предупредил, че България ще трябва да заплаща такса за доставка на 53 200 мегаватчаса (MWh) дневно, независимо дали услугата се използва. "Без значение дали се възползваме в пълен или нулев размер, страната е длъжна да плати стойността на този капацитет", подчерта Станков. Още: ПП обясниха защо Борисов се вайка за "Боташ" (ВИДЕО)
Какви са последствията?
Той обясни, че договорът, сключен под ръководството на служебния министър Христов, е със срок от 13 години и не съдържа клауза за предсрочно прекратяване. При прекратяване на договора България дължи пълната сума – около 2,2 млрд. долара, без да се взема предвид инфлацията.
Станков допълни, че договорът не дава на страната достъп до турската газопреносна мрежа. По документи България трябва да получава 1,84 млрд. куб. м газ годишно, но реално може да транспортира не повече от 1,3 млрд. куб. м. Така страната ще плаща за неизползваем капацитет от 500 млн. куб. м, което се равнява на около 1,2 млрд. лева.
Допълнително, в договора е записано, че "Боташ" има правото едностранно да променя точката на доставка – нещо, което вече се е случило през 2023 г., водейки до допълнителни разходи от по 400 000 долара на всяко карго. Още: Сметката от "Боташ" расте, мълчание дали "Топлофикация София" ще фалира
По думите на Станков, анализите на временната парламентарна комисия показват, че подписаното споразумение отваря възможност за конкурентни компании да имат достъп до българската газова мрежа, което застрашава позициите на "Булгаргаз".