Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да намалим хормона кортизол по естествен път?

24 януари 2025, 16:30 часа

Макар нивата на кортизола – стероиден хормон, отделян от надбъбречните жлези, да са свързани със стреса, повишаването им рано сутрин се наблюдава и без наличието на стресова ситуация – кортизолът ни подготвя за началото на деня. Така познатият като хормон на стреса кортизол има и полезно действие освен вредите на здравето, които причинява, когато е нивата му са твърде високи или въздействието – твърде продължително.

Защо е важно да намалим хормона кортизол?

Високите нива на кортизол в кръвта имат негативно въздействие върху здравето. Те влияят и на кръвното налягане и са причина за повишаването му в ранните часове на деня – сутрешна хипертония, която е причината честотата на съдовите инциденти – инфаркт, инсулт – да е най-висока именно рано сутринта. Сутрешната хипертония далеч не е единствената причина, поради която е важен контролът над нивата на кортизол, поради което търсим отговор как да намалим хормона кортизол по естествен път.

Още: Какво е кортизол и как влияе на кръвното ви налягане

Докато в малки дози хормонът влияе благоприятно на имунната система, намалява чувствителността към болка, регулира нивата на кръвната захар и дори укрепва сърдечния мускул чрез повишения сърдечен ритъм, високите нива водят до сериозни последствия за здравето. Кортизолът, отделян по време на стрес, помага да се справим с проблема – врага, пред който сме изправени. Резултат от хроничния стрес обаче са трайно и системно повишените нива на кортизол в кръвта, като това води до негативни последствия за здравето - умора, главоболие, раздразнителност, стомашно-чревни проблеми, напълняване, хипертония, тревожност, депресия, нередовна овулация, еректилна дисфункция и др. 

Системно високите нива на кортизол, причинени от хроничния стрес, оказват негативно влияние върху здравето. Сред най-сериозните последствия са:

Висока кръвна захар

Още: Как да намалим нивата на кортизол по естествен начин?

Високо кръвно налягане и сутрешна хипертония, която е в основата на инфарктите в ранните часове на деня.

Напълняване поради системно преяждане – ако сте чували някои да казва, че е напълнял от стрес и притеснения, това е истина и не се оправдава. Хроничният стрес и високите нива на кортизол често водят до наддаване на тегло. Докато клетките се нуждаят от енергия, тялото изпраща сигнали до мозъка за глад. В такива моменти дамите най-често посягат към вредни и висококалорични храни. Има пряка връзка между нивата на кортизол и приема на калории при жените.

Докато в малки дози кортизолът стимулира имунната система, хроничният стрес и постоянно високите нива на този хормон потискат естествените съпротивителни сили на организма. Така кортизолът може да се окаже причина за остри и хронични, за автоимунни и онкологични заболявания.

Системният стрес и постоянно високите нива на кортизол в кръвта водят до сериозни стомашно-чревни проблеми - язва, колит, синдрома на раздразнените черва.

Още: Лекар: 4 храни, които контролират хормоналния дисбаланс

Сърдечно заболяване, причинено от хроничния стрес, е най-сериозната заплаха от високите нива на кортизол. Съдовете се стесняват, докато пулсът се ускорява, а кръвното налягане се повишава – това е кратък път до инфаркта и инсулта.

Негативните последствия за здравето налагат да търсим как да намалим хормона кортизол по естествен път.

Как да намалим нивата на хормона кортизол?

Още: Лекар: Това са първите симптоми на висок кортизол

Редуцирането на стреса по естествен път води до намаляване и на хормона на стреса. Това често се оказва трудна задача, управлението на стреса е затруднено от съвременния забързан начин на живот, физическото и психическото натоварване.

Важно е да откриете своя начин за управление на стреса. Сред най-честите съвети за справяне с хроничния стрес са свързаните с качествен сън – осигурете си между 7 и 9 часа под завивките, пълноценната храна, общуването с приятелите, комедиите и смеха, почивките и пътешествията, отдаването на любимото хоби, спортът, умението да се търси помощ от другите за нещата, с които не можем да се справим сами, както и да се научим да казваме „не“ и да отстояваме този отговор. Полезни са и разговорът със специалист, отказът от вредни навици, приятните мигове със семейството. 

 

Статията не замества лекарска консултация.

източник: https://www.premierhealth.com/your-health/articles/women-wisdom-wellness-/beware-high-levels-of-cortisol-the-stress-hormone

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес