Грейпфрутът е изключително полезен плод за отслабване. Поради своя състав той има позитивен ефект спрямо храносмилателната система, улеснява премахването на отрови и токсини, разграждането на мазнините. Както повечето цитрусови плодове, се препоръчва да бъде консумиран преди сутрешна закуска, ако нямаме усложнения със стомашно-чревния тракт (примерно, гастрит). Ако имаме такива проблеми, тогава между основните хранения – закуска, обед, вечеря.
Да ядем ли грейпфрут за вечеря? Тук нещата са по-сложни. Сокът и пулпата на този плод намаляват умората, спомагат за релаксирането, облекчават от стреса след работен ден. Ето защо, от една страна, се препоръчва грейпфрут, за да си осигурим здрав и приятен сън. Но пък, от друга страна, плодове за вечеря не са твърде препоръчителни - защото киселините в състава им може да увеличат образуването на стомашен сок и да предизвикат желание за ядене. С две думи: всички сме различни. В случая явно решението е лично ваше.
Какво заменя грейпфрута в диетата за отслабване? При диетичното хранене цитрусовите плодове по принцип може да бъдат сменени с пулпа от ананас. Резултатът е приблизително същият. Интересно обаче какво е по-полезното за отслабване: ананас, грейпфрут или помело (помелото е най-едрият цитрусов плод, вкусът му наподобява този на грейпфрута, само без горчивата жилка)? Всеки от тях, така или иначе, намалява риска от излишни килограми. Разликата е единствено във вкусовите ни предпочитания и състава на плода. С какво да съчетаем грейпфрута? Най-добре е да го комбинираме със зелени на цвят зеленчуци, като подправим такива салати с ленено масло или зехтин.
Дали да ядем грейпфрут с цедра или без нея? Цедра се нарича най-горният оцветен слой на кората. С цел подсилване на храносмилателната функция и действието на черния дроб се препоръчва грейпфрутът да се яде с цедрата, която се остъргва от кората. Тя съдържа нарингин – биологично активно вещество, което активизира черния дроб, усилва производството на жлъчка, смъква нивото на холестерола, регулира състава на чревната флора, подсилва имунната система.
Защо грейпфрутът е горчив? Горчивината на този плод се получава от нарингина. Той потиска донякъде апетита и помага да се преодолеят излишни килограми. Съчетанието със сокове от други плодове премахва горчивия вкус.
Кой вид грейпфрут е подходящ за отслабващите? Колкото по-тъмна е пулпата, толкова повече захар съдържа. Затова и червените сортове са по-сладки, по-сочни и по-калорични. Светлите имат по-малко калории и са по-горчиви. Ето защо за диети се препоръчват светлите сортове.
Как да консумираме правилно грейпфрута? Този плод повишава киселинността, което изостря вече налични неразположения в стомашно-чревния тракт. Затова е по-добре да се консумира като десерт, след хранене. Ако си правите сок, не забравяйте да го разреждате с вода в съотношение 1:1. Причината е, че когато ядем свежи плодове, усвояването им става постепенно. Така не натоварваме панкреаса – а в отговор той пък не изхвърля огромно количество киселина.
Но ако пием неразреден сок, организмът ще изпита претоварване - просто не може да се справи с такава концентрация на киселина. Затова рискувате гастритът ви да се изостри или да се получи кисел вкус.