Ако по някакъв начин сте излезли от тийнейджърските си години като напълно самоуверен възрастен, който винаги държи главата си високо, значи сте късметлия. Дори за тези от нас, които са имали късмета да имат страхотни модели за подражание, куп неконтролируеми фактори - включително травми, тормоз и обществени очаквания - могат да направят така, че да е много трудно да се чувстваме уверени в себе си.
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Добрата новина обаче е, че увереността е умение. Вярването в себе си няма непременно да ви направи експерт във всичко или да ви осигури всичко, което искате в живота, но ще ви насърчи да поемате повече рискове и да се възползвате от възможностите. Да не говорим, че ще бъдете много по-щастливи и ще имате по-здрави взаимоотношения, когато се доверявате и приемате себе си.
1. Не се страхувайте да грешите
Още: Чувствайте се уверени: 5 правила, които работят
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Увереността не се състои в това да бъдете безупречни и съвършени. Вместо това е по-скоро да вярвате в способността си да растете, да се адаптирате и да се подобрявате.
Така че вместо да се насилвате никога да не бъркате, по-продуктивният подход е да разглеждате грешките като възможности за развитие. В крайна сметка, достигането до място на себеприемане означава да приемете цялото си аз - това включва и успехите, и грешките.
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
2. Направете списък на слабите си страни и противопоставете на всяка от тях по една силна страна
В човешката природа е да се фиксираме върху негативните неща. Ето защо може да ви помогне да подчертаете най-добрите си страни. Можете да започнете, като създадете списък на слабите страни, които ви пречат да видите потенциала си. След това противопоставете на всяка от тях нещо, в което сте добри - и как можете да използвате тази силна страна в своя полза.
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: 5 навика, които могат да подобрят умствената издръжливост
Това упражнение е чудесен начин да спрете да се фокусирате върху негативното говорене за себе си и да започнете да се възприемате по-цялостно.
3. Изправете се пред вътрешния си критик
Говорейки за злобните гласове в главата ви... друг начин да се преборите с унизителните мисли е да ги преформулирате. Да се научите да бъдете любезни към себе си обаче изисква много време и практика, така че един трик, който можете да опитате в момента, е да запишете какво казва вътрешният ви глас.
Това може да изглежда така: „Моята приятелка ме заряза, така че никога няма да намеря любовта!“ Или: „Не приличам на тази инфлуенсърка от Инстаграм - сигурно съм отвратителна“.
Още: 5 начина да станете по-уверени само за миг
В главата ви тези всепоглъщащи притеснения може да изглеждат наистина основателни и фактически верни. Но когато ги видите написани - на хартия или в приложението за бележки, за мозъка ви е по-лесно да признае, че вътрешният ви разказ всъщност е малко драматичен и непродуктивен.
4. Правете нещо, в което знаете, че сте добри
Винаги, когато имате нужда от бързо напомняне, че сте талантливи, обичани и страхотни, се опрете на нещата, в които сте добри.
Ако знаете, че приготвяте страхотни бананови мъфини с шоколад, да речем, пригответе една партида за незабавно подобряване на настроението. Или ако са ви казвали, че сте талантлив писател, използвайте тези умения, като напишете кратък разказ или лично есе следващия път, когато се почувствате зле.
Естествено е да се съмнявате в себе си, след като сте опитали нещо ново, като например да посетите строг курс по спининг като начинаещ или да се опитате да рисувате за първи път и резултатът да е слаб. И макар че отначало не ви върви, в крайна сметка може да си струва. Заниманията с познати дейности, които ви дават усещане за постижение или радост, могат да ви успокоят, когато се чувствате несигурни.
5. Наблюдавайте езика на тялото си
Малки корекции в начина, по който седите, стоите или говорите, могат да ви накарат да изглеждате по-уверени.
Така че, докато работите върху това да се чувствате по-уверени като цяло, опитайте това: Оставете ръцете си да висят естествено, докато стоите на партито, например, вместо да ги кръстосвате (което може да ви накара да изглеждате затворени). Не се прегърбвайте на мястото си по време на важния разговор в кафето: Седнете изправени и сложете ръцете си леко пред себе си. Опитайте се да говорите малко по-бавно: така това, което казвате, звучи преднамерено и обмислено.
6. Изправете се първо пред малките си страхове
Може би винаги сте мечтали да създадете канал в YouTube или блог за красота, но се притеснявате, че никой няма да кликне. Може би се колебаете дали да се приближите до някой симпатяга в бара, защото, ами, какво ще стане, ако ви се изсмее в лицето?
Вместо да оставяте несигурността да контролира живота ви, важно е да се изправите срещу нея, но постепенно. Изправянето пред по-слаби страхове и преодоляването им може да бъде мощен начин да подобрите самочувствието си и да ви вдъхнови да вярвате в себе си.
Всеки път, когато постигате или отразявате малка победа, вие изграждате опит, който доказва на самите вас, че наистина сте способни и издръжливи - дори в дните, когато наистина се съмнявате в това.