Много влюбени избират внимателно подарък за половинката си на днешния ден. Според психологът доц. Маргарита Бакрачева важно е не толкова съдържанието на подаръка, а картичката и надписът, които показват персонализирано отношение.
"Обикновено хората се ориентират към стандартните неща. Търговците са с доста разширен асортимент. Непрекъснато социалните мрежи са изпълнени с оферти, които до голяма степен улесняват хората. И двата пола са улеснени. Въпросът е в каква степен при избора на подарък човек се опитва да създаде нещо, което да бъде лично, интимно и да бъде съобразено с това какво партньорът би харесал", каза доц. Бакрачева за агенция Фокус.
Според нея, въпреки всички джендър теми, които се дискутират много напоследък, жените са доста по-чувствителни при избора на подаръци.
"Един съвет към мъжете - да знаят, че атрибутите към подаръка са не по-малко важни", допълни доц. Бакрачева. Според нея, ако в подаръка има нещо малко, но опаковката му е голяма, той психологически се приема по-добре.
Необвързаните на Св. Валентин не трябва да забравят, че любовта може да бъде навсякъде около нас, допълни още доц. Маргарита Бакрачева за Агенция "Фокус".
Според нея, ако не се фиксираме в разочарованията, които имаме, няма да пропуснем многото възможности.
"Много рядко хората са на еднакви вибрации и един неуспех трябва да бъде изживян и изстрадан, но в някакъв ограничен период от време, за да не подминем щастието. Необвързаните могат да купонясват с други хора, които също в момента нямат някаква връзка. Все пак Свети Валентин съвпада и с Трифон Зарезан и всеки може да избере какво да празнува, за да не се чувства зле", коментира доц. Бакрачева.
Според нея в Деня на влюбените може да възникне и напрежение при обвързаните.
"Тогава вече се проявява какво е качеството на връзката. Ако няма достатъчно добра комуникация между партньорите, винаги се стига до това единият да се чувства повече или по-малко ощетен. Често и двамата. Затова е добре всяко едно планиране, въпреки елемента на изненада, особено ако става въпрос за пътуване, да бъде избрано съвместно. Това, което най-добре помага за комуникацията, е правенето на общи неща. Не да отиваме на ски, защото единият обича или на спа, защото другият предпочита“, посочи психологът. Според нея трябва да се прави нещо, което да накара и двамата да се чувстват добре.