Да дишаме чист въздух, е много важно за всеки от нас за воденето на по-здравословен живот, а въздухът в офиса или дома може да е дори по-мръсен от този навън. Освен това различни алергени, дебнещи около нас, ще ни донесат здравословни прояви, като астматични пристъпи, заболявания на белите дробове, хрема, кашлица, слаба имунна система, хронични проблеми и др., които сериозно влияят на качеството ни на живот.
Какво представляват домашните алергени:
· Акарите – те най-често могат да предизвикат алергии в домашната среда. Те се срещат главно в матраци, дивани и килими.
· Мухълът – той е наистина много голям алерген, образуващ се на всякакви места като например зад мебелите, по повърхността на шкафовете и т.н. Също може да предизвика различни алергии и астматични пристъпи.
· Спорите от домашните любимци – те се разнасят лесно при движение на въздух в стаите у дома.
· Цветният прашец – той също лесно се разнася защото е лек и може да бъде внесен лесно в дома ни отвън.
Откъде се появяват домашните алергени:
· Килимите и декоративния текстил – Килимите имат свойство за задържане на много прахови частици, полени и косми от домашните ни любимци, много е трудно да бъдат почиствани и акарите лесно ги налазват.
· Книгите – в тях може лесно да се развият спори на мухъл и подобни микрорганизми, които са вредни. Те задържат и много прах, затова може да ги замените с електронни книги.
· Матраците – в тях най-често се развиват акарите. Добре е да си закупите антиалергични калъфи, които може да изпирате често и да ги оставяте да изсъхнат на слънчева светлина.
· Стайните растения – при саксиините цветя е възможно да се появи мухъл, ако почвата бъде преовлажнена при поливане. Добре е редовно да се почистват изсъхналите или изгнили листа.
· Климатиците – те определено са основен източник на алергени и често пренебрегваме тяхното почистване. Филтрите на климатика е добре да бъдат редовно почиствани, защото много бактерии и вредни микроорганизми се събират в тях. Хубаво е да правите и поне веднъж годишно цялостно почистване на климатика.
Съвети за подобрение на качеството на въздуха вкъщи:
· Добре е помещенията да се проветряват редовно;
· Влажността на въздуха трябва да е в нивата 45–50 процента. Над тази граница бактериите, плесените и акарите ще се развият доста по-бързо;
· Добре е в кухнята и банята да се използват аспиратори;
Ароматизаторът за въздух може да бъде много опасен за здравето
· Може да се използват матраци и въглавници, които да са от антиалергични материи и да се перат често;
· Хубаво е в стаята да се отглеждат растения, пречистващи въздуха, като хризантема и алое, например.