Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как бебетата ходят по малка нужда в корема на майката?

04 февруари 2025, 09:00 часа

Бременността е специален момент от живота на всяка жена. Момент, изпълнен с вълнение и щастие, но и със страх, с възторг, но и с притеснения. Момент, неповторим. И тъй като е специален, няма забранена емоция, мисъл или въпрос, които да са неудачни.

Кои ранни симптоми на бременност често пренебрегваме?

Inserted Image

Най-странните въпроси, задавани от бъдещите майки

Макар да казахме, че няма неудачни емоции, теми и въпроси по време на бременността, има такива, които изненадват и можем да определим като… странни. Сред въпросите за проследяването на бременността, раждането и отглеждането на дете открихме и по-нестандартен – как бебетата ходят по малка нужда в корема на майката. Това са вашите приказни 9 месеца, момичета, имате право да питате всичко, което вълнува нетърпеливо очакващата своята рожба майчина душа, така че вижте какво казват лекарите и науката по тази тема.

Кога започва наистина да си личи бременността на жената?

Inserted Image

Как бебетата ходят по малка нужда в корема на майката?

След раждането ще имате няколко месеца, в които изречението „Пълен памперс“, да бъдем честни, няма да е най-вълнуващата и мечтана страна на майчинството. Обаче какво се случва там, където памперс няма – в утробата на майката? Ходят ли бебчетата по време на развитието си в корема на мама по нужда, или търпеливо очакват да се родят, за да ни зарадват с пълни пелени?

През 9-те месеца, в които бебето расте в утробата, то приема хранителни вещества и естествено изхвърля отпадъци. Ако визираме „голямата нужда“, то, да, бебето може да върши тази физиологична нужда в късните етапи на бременността, както и е възможно да го направи чак след раждането, но отделеното не прилича на онова, което виждаме в памперсите, а наподобява с цвета и вида си катран.

Докато „голямата нужда“ в корема на мама е по-скоро голяма рядкост, то уринирането е факт, който се случва толкова често, че ще му обърнем специално внимание. Плодът започва да уринира между 13 и 16 гестационна седмица, когато бъбреците на бебчето са напълно оформени. Какво обаче се случва с тези отпадъчни продукти? Плават в корема на мама, или?

Развитието на плода зависи и от храненето на бащата

Какво се случва с отделените отпадъчни продукти от плода по време на бременността?

Не си представяйте, че утробата е пълна с урина и фекалии, както и да изглеждат те по време на развитието на плода. Плацентата, която осигурява осигурява пренасяне на хранителни вещества и кислород към бебето, е същата, която се грижи и за отпадъчните продукти след храненето. Чрез плацентата бебето депозира отпадъчни продукти, които се изхвърлят от тялото на майката. Част от урината се отделя благодарение на плацентата, а друга остава в амниотичната течност. Урината в амниотичната течност не се счита за опасна за бебето за разлика от изпражнението, ако попадне там и бебето вдиша от течността, което поражда сериозен риск от дихателен дистрес, ако частици от изпражненията блокират дихателните пътища на бебето. Възможно е да се развие опасно, но лечимо състояние, известно като синдром на аспирация на мекониум (MAS). Бързаме да ви успокоим, че това се случва рядко, както и че израждащият екип винаги има предвид този макар и минимален риск, така че са подготвени да реагират с отстраняването на течности, допълнителен кислород, ако е необходимо, както и превантивна грижа, за да не се допусне аспирационна пневмония.

Ново изследване - мръсният въздух стига чак до плацентата

Природата си знае работата, отпуснете се и се насладете на специалните 9 месеца, които са свещени, незабравими и неповторими за всяка жена. За всичко останало има кой да се погрижи – физиологията, таткото, лекарите, природата, вашето тяло, което е съвършено създадено и от вас остава единствено повече да му вярвате, че то ще се справи.

Желаем лека бременност и не спирайте да задавате онези „странни“ въпроси като как бебетата ходят по малка нужда в корема на майката, които вълнуват ума ви точно сега.

Статията не замества лекарска консултация.

Източник: Healthline

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес