Всеки човек, който пие алкохол, е забелязал връзка между неговите жадни нощи и отвратителни пъпки ден-два по-късно. Това и общото усещане за това, че кожата се е превърнала в пергамент за една нощ - изсъхнала до лющене, са най-честите последствия от алкохола.
И така, какво точно се случва с кожата, когато пиете толкова много? Защо тялото преработва алкохол по различен начин от водата, оставяйки ви дехидратирани и със зачервено лице?
Токсични странични продукти
Първо, тялото метаболизира алкохола через ензим в черния дроб, който отделя страничен продукт, наречен ацеталдехид. Този страничен продукт е токсичен за тъканите на тялото. От своя страна тъканите и кожата на тялото са дехидратирани, което причинява преждевременно стареене на кожата (като бръчки). Сухата кожа също е трамплин за появата на пъпки след преяждане.
Още: Защо се смята, че зелевата супа помага за отслабване?
Още: Стихотворение на деня, 24 януари, от Дамян Дамянов
Междувременно алкохолът причинява възпаление на телесните тъкани, освобождавайки хистамин, който разширява капилярите на кръвта, а ефектът е зачервяване на кожата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Червено вино при високо кръвно – кога помага и кога вреди?
Алкохолът разширява порите на кожата, което води до черни точки и бели точки. И ако не се лекува правилно, може да продължи да причинява възпалени кожни папули (подутини, подобни на лезии) и кистозно акне.
Освен това, и това вече го знаехме, консумацията на алкохол влошава съня ви и дехидратацията компрометира регенеративния цикъл, в който тялото ви влиза, докато си почивате. Това намалява нормалния клетъчен оборот и води до нездравословен, сив тен.
Алкохолът не е единственият дехидратор. Кофеинът има подобни ефекти върху организма. Той също се метаболизира в черния дроб, след това действа като диуретик (оттук и познатото желание да се използва тоалетната след пиене на кафе). Диуретиците също дехидратират телесните тъкани и кожата, което от своя страна води до бръчки и преждевременно стареене. Кофеинът може да стресира черния дроб също толкова агресивно, колкото и алкохолът, когато се консумира в толкова големи и чести количества.
Още: 100 гр от това и пералнята ще стане като нова
Още: Какъв църковен празник е на 24 януари - традиции и обичаи
Кой алкохол е най -малко вреден за кожата?
Бирата може да е най-вредна за кожата. Бирата има повече добавки, като соли и захари, които ще добавят повече стрес към черния дроб, който ще се метаболизира, както и ще бъде прекалено дехидратираща. По същия начин тъмните течности имат повече добавки, отколкото бистрите. Най-малко вредното за вас вероятно е червеното вино. Това е така, защото червените съдържат ресвератрол, който действа като антиоксидант за тъканите и кожата и помага да се освободи тялото от вредните свободни радикали.
Как да пием и да намалим до минимум напрежението върху кожата
Препоръчва се редуване между порция алкохол и чаша вода. Това може да сведе до минимум вредните ефекти на алкохола върху кожата, като хидратиране на тъканите и кожата. Храненето преди или по време на пиене ще предотврати страничните ефекти, тъй като част от алкохола ще премине вместо това през стомашно -чревната система заедно с храната, така че двете се метаболизират заедно.