Жълтият кантарион е многогодишно растение, което расте по сечища, ливади, гъсталаци и горски ръбове. Това е една от най-широко използваните билки поради многостранното си действие.
Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?
Жълт кантарион - характеристики
Жълтият кантарион (лат. Hypericum perforatum L.) е растение, което може да достигне до 70 см височина, с твърдо стъбло, което се разклонява на върха. По листата на растенията можете да видите, при правилна светлина, характерни много малки точки (оттук и името на цялото растение), които съдържат етеричното масло.
Сезонът на цъфтеж на жълтия кантарион е от юни до септември и тогава се забелязват жълтите му цветове. По време на цъфтежа растенията се берат и сушат на сенчесто и проветриво място.
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
Жълт кантарион - лечебни свойства
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
Жълтият кантарион дължи своите здравословни свойства на много вещества, включително: хиперцин (червено багрило), който е флавоноид, хиперозид, който има диуретичен ефект, кверцетин и рутин, който има способността да запечатва капилярите, хиперфорин, който има антибиотични свойства и бактериостатични танини, които действат против диария. В жълтия кантарион можете да намерите също етерични масла, органични киселини, смоли, минерални соли, захари, пектин, холин и витамини А и С.
Жълт кантарион може да се използва при заболявания на жлъчните пътища и стомаха, при възпаление на чревната лигавица и стомаха, както и при намалена секреция на храносмилателни сокове, липса на апетит, болки в корема, диария, вятър и метеоризъм, тъй като отпуска гладката мускулатура, разположена в стомашно-чревния тракт.
Жълтият кантарион има и антидепресивно и успокояващо действие, поради което се препоръчва при състояния на тревожност, нарушения на нервното равновесие или нервно изтощение. Чаят от жълт кантарион се препоръчва и за деца, които изпитват нощни ужаси и поради това се подмокрят. Жълтият кантарион дължи такива свойства на хиперцина, който инхибира разграждането на серотонина.
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Интересното е, че екстрактът от жълт кантарион се използва и за лечение на витилиго. При лечението на това заболяване се прилагат перорални средства на базата на екстракт от жълт кантарион, като засегнатите места се мажат със сок или масло от жълт кантарион и след това изсветляват.
Жълтият кантарион е полезен в домашната аптечка, особено през зимата, защото при външно приложение лекува измръзване и има стягащо действие. Може да се използва и за измиване на увредени участъци от кожата, тъй като има антисептично действие. Препоръчва се отвара от жълт кантарион вместо тоник за кожа, склонна към акне или за промиване на язви и абсцеси. При възпаление може да се използва и за изплакване на венците, гърлото и устата.
В допълнение, жълтият кантарион може да се използва в случай на жлъчнокаменна болест, както и при отслабена чернодробна функция. От друга страна, хиперфоринът в жълтия кантарион индуцира апоптоза на неопластичните клетки (което важи и за левкемичните клетки). Хиперфоринът също така намалява туморните метастази, намалява тяхната инвазивност и инхибира ангиогенезата, т.е. процеса на образуване на нови кръвоносни съдове, поради което жълтият кантарион се третира като потенциално противораково лекарство.