Забелязан е сериозен глобален спад на броя деца, които жените имат, твърдят учени.
Техният доклад показва, че плодовитостта на жените е намаляла и почти половината от страните в света се изправят пред „бебешки банкрут” – което значи, че няма достатъчно родени деца, за да се възстанови популацията, съобщава BBC.
Учените казват, че откритието е било „огромна изненада”. И ще има сериозни последствия за обществото, в което ще има „повече баба и дядовци, отколкото внуци”.
Изследване публикувано в "Ланцет", показва тенденцията във всяка страна от 1950 г. до 2017 г. През 1950 г. глобално жените са имали 4.7 деца в техния живот, но за миналата година тази цифра е 2.4 деца. Но има и големи вариации в резултатите на различните нации.
Например коефициентът на плодовитост в Нигерия и Западна Африка е 7.1, а в Кипър жените имат средно по 1 дете.
Във Великобритания коефициентът е 1.7 деца в живота на една жена, а в България е 1.5 дете на жена. Средно европейката има 1.8 деца за целия си живот.
Тези данни са притеснителни, тъй като, когато средната плодовитост в една нация спадне под 2.1 дете, то популацията започва да се срива.
В началото на изследването през 1950 г. нито една държава не е била под това число.
Кои държави са засегнати?
Основно икономически развитите страни, включително тези в Европа, както и САЩ, Южна Корея и Австралия. Но това не означава, че броя на живеещите там е намалял, тъй като размера на населението е смесица от данните за плодовитостта, смъртността и миграцията.
Но защо плодовитостта спада?
Спада в плодовитостта не се дължи на качеството на спермата, както и нищо, което обикновено може да ви хрумне, когато става въпрос за плодовитост.
Основните три фактора за намаляване на коефициента на плодовитост са, по-ниската детска смъртност, което означава, че една жена има нуждата да ражда по-малко деца. Друг фактор е по-добрият достъп до контрацептиви, както и по-доброто образование и работа на много жени.
Източник: БГНЕС