Първия месец на годината природозащитниците отбелязват като месец на брадатия лешояд. Птицата се срещала в България и на Балканския полуостров до преди пет десетилетия. Видът обаче е изчезнал от българската природа заради бракониерство и отрови.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Брадатият лешояд е най-едрият лешояд в Европа. Всички лешояди са обединени под прозвището „санитари на природата”, защото се хранят с умрели животни, а брадатият и с кости. Така птиците пазят животните и хората от разпространение на болести и зарази.
По нелесната задача за завръщането на брадатия лешояд в българските небесни висини повече от 30 години работи екипът на "Зелени Балкани". България е част от програмата за връщане на европейските видове лешояди на континента. Зоопарковете и спасителните центрове, които размножават лешояди, могат да дадат само няколко млади индивида. Освен това трябва да се докаже, че територията и съседните са безопасни за млади лешояди и популацията на останалите видове (египетски, белоглав и черен лешояди) е стабилна. В Спасителния център за диви животни в Стара Загора има една двойка, която през последните години излюпва поне по едно здраво брадато лешоядче. За жалост обаче тези екземпляри засега се изпращат в Алпите и Пиренеите, където има безопасни места за тях.
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
В България и в 20-ото десетилетие на XXI век се разпръскват отровни примамки - в Кресненското и в Искърското дефиле. С тях се отравят почти всички хищници на дадено място. Примамките се използват от животновъди - по този начин се опитват да опазят пашуващия си добитък от хищници, заради които търпят загуби.
Природозащитните организации работят активно в координация с управляващите и контролиращите държавни орган за ограничаването на тази практика. Безвъзмездното даряване на български овчарски кучета, които да защитават животните от нападения, е част от предлаганите решения. Ако в България се прекрати разпръскването на отровни примамки, малките лешоядчета ще могат да бъдат връщани в българската природа и брадатият лешояд отново ще се завърне у нас и на Балканския полуостров.