Ядливите цветя се използват в сладкарство за декорация на сватбени торти, кейкове за тържества и сладкиши. Те са чудесен начин да украсите изкусно, нестандартно и нежно кулинарните си шедьоври. Консумацията на цветя съвсем не е рожба на съвременното сладкарство. От хиляди години народите ги ядат, за да излекуват определено заболяване. По-късно откриват, че някои от тях имат превъзходен вкус и ги включват в кулинарията. За да използвате ядливи цветя обаче, важно е да научите повече за тях. Тази статия ще ви помогне.
Кои цветя са ядливи?
Изненадващо голям брой цветя, сред които естествено попадат и билки, и подправки, са ядливи. При избор на ядливи цветя обаче е от ключово значение да го съобразите с хроничните заболявания на консумиращите ги, ако имат такива. При някои заболявания не се препоръчва консумацията на определени билки, подправки и цветя. В случай, че не сте наясно какво е здравословното състояние на гостите ви, които ще хапнат от красиво декорираната торта, може просто да ги предупредите да не изяждат украсата, макар да е ядлива. Интересен факт е, че много от цветята, които подаряваме под формата на букети и поставяме във вазите си, всъщност са ядливи, без да знаем това.
Сред тях са теменужките, розите, орхидеите, бегониите, люляците. Това съвсем не означава да приготвите торта с розите от градината си. Цветята, използвани в кулинарията, са специално отгледани, не са пръскани с пестициди и няма да ви навредят за разлика от тези в градините, които са торени и обработвани с препарати, правещи ги неподходящи за храна и кулинарни рецепти. Ако ги купувате от магазин, на етикета им изрично трябва да е посочено, че са годни за храна.
Какво друго следва да знаете за ядливите цветя?
- Купувайте ги в деня, в който ще ги ползвате, за да са свежи. Може да ги съхранявате свежи и в хладилник, но за не повече от 2-3 дни. След това цветята ви няма да стават за украса. Някои цветя изсъхват за часове, оставени на стайна температура.
- Може да ги използвате свежи или захаросани. Захаросаните обикновено се приемат по-добре като вкус, макар че по принцип някои от ядливите цветя са достатъчно сладки и без захар. Захаросаните са леко хрупкави, което ги прави много по-приятни. Приготвят се с пастьоризиран белтък, с който се намазват, преди да бъдат поръсени със захар. Захарта може да е всякакъв вид – изпробвайте как си подхождат с кафява, тръстикова, кокосова и каквато решите. Не използвайте сурови белтъци за намазване, тъй като има риск от салмонела.
- Едно от най-популярните ядливи цветя е латинката. Невенът и лайката са отличен избор, когато за първи път опитвате ядвили цветя, тъй като вероятно вече сте пили чай от тях и познавате аромата им. Лайката е и лечебна. Добър избор на първи ядливи цветя са и цветовете на цитрусите – портокал, лимон. Те са много близки като аромат и вкус до самите плодове и ще ви бъде по-лесно да възприемете вкуса и да свикнете с факта, че всъщност похапвате цветя.
- Венчелистчетата на карамфилите, виолетките и детелините са сладки, люляците имат интересни цитрусови нотки, а хризантемите са с деликатно горчив вкус.
Внимавайте! Цветята могат да предизвикат алергична реакция, ако сте чувствителни към определения вид. Консумацията е на ваша отговорност.