Съвременните препоръки за кардиопрофилактика казват: желателно е две от три хранения на ден да са вегетариански.
Закуската си мнозина от нас приготвят набързо, за да не закъснеят за работа. Похапването на сандвич със сирене и масло е един от традиционните начини да утолите глада си и да не отделяте много време за това. Междувременно лекарите предупреждават да не се прекалява с тази популярна комбинация от храни.
Факт е, че любимите сандвичи със сирене и масло могат да причинят сериозен удар на тялото и да увредят работата на сърцето и панкреаса, напомня гастроентерологът, кандидатът на медицинските науки Сергей Вялов.
„Да се откажете от сандвич е болезнено за душата. Като го ядете, обаче, боли сърцето или панкреаса. Панкреасът боли повече, когато ядете много наведнъж. Сърцето става по-зле, когато всеки ден ядете сандвичи с масло и сирене “, обяснява лекарят.
Според експерта панкреасът най-често реагира на преяждане. Тоест, в случай на консумация на много мазни храни наведнъж се появява остър панкреатит.
Както знаете, мазнините, особено от животински произход, са едновременно най-калоричният и хранителен, но и най-вредният елемент от менюто. Те съдържат много холестерол и триглицериди, които претоварват панкреаса. Освен това, те ускоряват развитието на атеросклероза на кръвоносните съдове.
Сърцето страда от кумулативен ефект. Да изядете един мазен сандвич не е толкова страшно. Но ако го приготвяте за себе си ден след ден дълго време, можете да очаквате проблеми.
„ Колкото повече животински мазнини ядете, толкова по-високо е нивото на холестерола и триглицеридите в кръвта и толкова по-бързо се развива атеросклерозата. Атеросклеротичните плаки блокират притока на кръв в сърцето - ето как идва коронарната болест на сърцето: ангина пекторис и инфаркт ”, казва лекарят.
Оптималното решение, както винаги, е някъде по средата. Не забравяйте, че менюто трябва да бъде разнообразно, с леко пристрастие към растителните храни. Според гастроентеролога е оптимално да има животински мазнини, но в малко по-малко количество.
Съвременните препоръки за кардио профилактика казват: желателно е две от три хранения на ден да са вегетариански.
Също така, за предотвратяване на сърдечни заболявания е необходимо да има повече храни, богати на магнезий и калий. Хлябът с трици, боб, сушени кайсии и ядки са идеални за това, според експерти.
Освен това е много важно да включите морски дарове, птиче месо и риба в ежедневното си меню. Нискомаслено и неподсладено кисело мляко и млечни продукти ще подобрят храносмилането.