Над 50 000 души от бившата ГДР са били опитни зайци на западни фармацевтични компании, често без да знаят това, а някои дори са заплатили с живота си. Това се твърди в статия, публикувана днес от германския седмичник "Шпигел".
Още: Къде да съхранявате яйцата, за да не се развалят: Грешките, които всяка домакиня прави
Още: Велика събота е: Най-важните традиции, които трябва да спазите днес
До падането на Берлинската стена през 1989 година са били направени над 600 изследвания в 50 клиники, пише "Шпигел", позовавайки се на неизвестни документи от източногерманското министерство на здравеопазването и на Германския институт за лекарствените средства.
От материалите става ясно, че двама души са починали в Берлин при тестване на Трентал – лекарство за подобряване на кръвообращението, разработено от западногерманския концерн Хьохст (слял се по-късно със Санофи) и още двама в Магдебург при изпитание на медикамент срещу високо кръвно налягане, разработен от компанията Сандоз, която по-късно бе купена от швейцарския концерн Новартис.
Често пациентите не са били в състояние да дадат информирано съгласие подобно на тридесетината пациенти в делириум тременс, върху които по искане на западногерманска компания бе тестван в берлинската болница Шарите препарата Нимодипин на Байер, който подобрява оросяването на мозъка.
Още: Великден 2025: Традиции, обичаи и забрани
Още: Благодатният огън в Йерусалим: История и факти за ЧУДОТО, което се случва всеки Великден
Лабораториите плащали до 800 000 западногермански марки (близо 400 000 евро) за проучване, посочва "Шпигел".
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Апетитно домашно пържено кюфте със златна, хрупкава коричка, като да си щракнеш с пръсти
На въпроси на изданието споменатите компании отговорили, че разходите са правени отдавна и че по принцип тестването на медикаменти отговаря на много строги процедури. Федерацията на изследователите във фармацевтичната индустрия засега не вижда причина да се подозира нещо нередно, отбелязва в заключение "Шпигел".
През 2010 година регионалната германска публична телевизия МДР разкри извършването на подобни изпитания върху източногерманци, но тогава се говореше за едва 2000 пациенти, върху които е бил тестван антидепресанта Брофаромин, разработен от филиал на Новартис.