За здравето и сиянието на кожата е важно не само да пиете повече вода, но и да я почиствате редовно, и да я предпазвате от слънцето, като в случая е важна използваната козметика.
Дерматолози са категорични, че в банята на всеки от нас има продукти, които увреждат кожата, въпреки че са рекламирани като полезни и едва ли не чудотворни.
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
1. Продукти с витамин С в прозрачен съд
Витамин С се окислява при стайна температура и под въздействието на светлината, дори и да е в непрозрачна опаковка. Така че, ако имате крем с витамин С и не го съхранявате в хладилника, не очаквайте ефект от неговата употреба. Дори напротив - може да си навлечете проблеми като кожна алергия, възпаления и сърбежи.
2. Неоспорин в състава на кремовете
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Кремовете с неоспорин често се предписват на страдащите от алергии, но се оказа, че това вещество е силен алерген и провокира сериозни кожни раздразнения.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
3. Продукти с натриев лаурил сулфат
Почистващите продукти с високо съдържание на повърхностноактивни вещества могат да нарушат естествената защитна бариера на кожата.
Лесно е да проверите това: ако след измиване на лицето ви незабавно се нуждае от нанасянето на крем, най-вероятно използвате неподходящ почистващ продукт.
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
4. Витамин Е
Вероятно сте изненадани, но витамин Е е силен алерген и влияе негативно върху кожата с белези от акне или наранявания. Като съставка в козметичните продукти той не вреди, но в чист вид не бива да се прилага върху кожата.
5. Скрабове с абразивни частици
Те нараняват кожата и това може да доведе до влошаване на възпалителните процеси и до провокиране на инфекции.
6. Кокосово масло
Кокосовото масло е ценен продукт заради способността си да овлажнява кожата, но е с висок комедогенен индекс и запушва порите при постоянна употреба.
7. Почистващи препарати на маслена основа
Те чудесно разтварят и премахват грима, но не са в състояние да прочистят порите. Ако използвате такъв продукт, задължително го съчетайте с измивен гел или мус.
8. Продукти, съдържащи алкохол
Те изсушават кожата, причиняват лющене и са вредни за капилярите. Но със сигурност това ви е известно.
9. Лентички за нос
Те само маскират проблема. Употребата им може да доведе до акне и други кожни проблеми.
10. Кремове и гелове против целулит
Повечето средства против целулит просто овлажняват и изглаждат повърхността на кожата, но те не могат да окажат влияние върху адипоцитите, които водят до неравномерно натрупване на мазнините и неравности по кожата.
Убеждението, че само с един крем може да премахнете целулита е просто илюзия. Така че инвестицията в антицелулитен крем е напълно излишна.
11. Ароматизирани продукти за лице
Да, повечето хора имат късмет, тъй като ароматизираните кремове и гелове им действат добре. Но ако сте склонни към алергични реакции, тогава забравете за тях.
12. Слънцезащитни кремове, останали от последната ваканция
След отваряне на крема в него започва активен растеж на бактерии. При положение, че е престоял отворен в продължение на месеци, със сигурност няма да ви осигури адекватна защита от слънцето през следващото лято.