Доброто хранене, движението, силните социални контакти - има много съставки, които допринасят за здравословния начин на живот, който може да ви помогне да живеете дълго.
Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме
Още: Какво задължително се слага на маса на Бъдни вечер
Един навик, който задължително трябва да усвоите, за да се радвате на дълголетие и здраве: Повечето от нас вече знаят колко важен е сънят за доброто здраве - но въпреки това повече от една трета от възрастните спят по-малко от препоръчителните 7 часа, а 10 до 15% от тях страдат от хронично безсъние. Когато не давате приоритет на съня си, ускорявате темпото на стареене, изсмуквате енергията от всеки аспект на живота си и буквално унищожавате мозъка си.
Как сънят влияе на дълголетието?
Още: 6 тайни на дълголетието: прости правила за добро здраве
Още: Ползи и приложение на белия пипер
Още: Котките пазят дома и стопаните си от зли сили и магии
Съществуват много начини, по които сънят влияе благоприятно на здравето ви и дори може да помогне за удължаване на живота ви:
Сърдечно здраве. Липсата на постоянен качествен сън увеличава риска от сърдечни заболявания, инсулт и други заболявания. По време на определени етапи на съня стресът върху сърцето намалява, тъй като сърдечният ритъм се забавя, кръвното налягане се понижава и дишането се изравнява. Без качествен сън сърцето не получава тази важна почивка.
Имунитет. Ако сте забелязали, че сте по-податливи на настинки, когато не спите достатъчно, вече сте усетили как сънят влияе на имунитета. Докато спите, организмът ви произвежда определени протеини и антитела, които ви предпазват от болести. Без достатъчно качествен сън организмът ви става по-уязвим. Хроничната липса на сън също може да предизвика възпаление.
Тегло. Много по-трудно е да се намали или дори да се поддържа теглото без постоянен сън. Хормоните, които влияят на глада и ситостта, са свързани със съня, така че може да се чувствате по-гладни, когато не сте спали достатъчно. Освен това, когато не сме спали добре, сме склонни да желаем храни с високо съдържание на калории и въглехидрати, тъй като тялото ни търси бързата енергия, която тези храни осигуряват. Лошият сън също може да повлияе неблагоприятно на метаболизма.
Още: Лекар: Този витамин понижава холестерола
Още: Стихотворение на деня, 22 декември, от Иван Вазов
Още: Рецепта за дълголетие: Кои навици ви помагат да живеете по-дълго
Хормони като грелин и лептин ви подтикват да посягате към сладки закуски, създавайки предпоставки за инсулинова резистентност.
Освен това, постоянното лишаване от сън засилва възпаленията в организма, което изостря почти всички възможни здравословни проблеми и допринася за развитието на инсулинова резистентност, диабет и рак.
Навици за по-добър сън (и дълъг живот)
1. Опитайте се да заспивате и да се събуждате по едно и също време всеки ден. Помислете за най-ранния час, в който трябва да станете, пребройте 7-8 часа назад и определете този час като време за лягане. Останете последователни, дори и през почивните дни - това ще помогне на организма ви да се чувства сънлив и бодър в подходящите моменти.
Още: Тайната на дълголетието на японките: Ето какво ядат на закуска
2. Направете си рутинна процедура, която да изпълнявате всяка вечер преди лягане. Да бъде кратка и лесна, например вана или душ, слушане на тиха музика, четене на книга, съставяне на списък със задачи за следващия ден - две или три релаксиращи неща, които правите в един и същи ред и по едно и също време всяка вечер.
3. Направете спалнята си възможно най-тъмна и хладна, или носете маска за сън.
4. Използвайте леглото си само за сън и секс. Избягвайте да скролвате на телефона си, да работите или да правите други неща там. Това тренира мозъка ви да свързва леглото ви с предназначението му, а не с изпращането на съобщения и гледането на TikTok.
5. Откажете се от кофеина следобяд и избягвайте алкохола преди лягане, тъй като и двете могат да нарушат съня.