Най-малките организми на водата съчетават в концепцията си думата за "планктон". Тя произхожда от гръцки " planktos " - извисяване, скитане. Светът на планктона е огромен и разнообразен. Тези организми включват водорасли, които обитават дълбините на морета, океани, езера и реки. Те живеят и на места, където има съвсем малко вода. Такива места може да са обикновени локви, ваза с цветя с вода, фонтани и др.
Още: Чудесата могат да се случат само, когато пуснем контрола
Още: Лекар: Какво влияние има сланината върху холестерола?
Планктонната общност е най-старата и най-важната в много отношения. Планктонът е на Земята от около 2 млрд. год. Тези водни обитатели били първите организми, населявали нашата планета. Планктонните са първите организми, които снабдяват нашата планета с кислород.
Около 40% от кислорода се произвежда от водни растения, предимно от планктонни. Планктонът е важен за хранителния баланс на водните екосистеми, тъй като се храни с много видове риби, китове и някои птици. Той е основният източник на живот за морета и океани, големи езера и реки. Въздействието на планктона върху водните ресурси е толкова голямо, че може дори да повлияе на химическия състав на водата.
От какво се състои планктонът?
Още: Стефановден 2024 - поверия, традиции и обичаи
Още: Къде да отидем на почивка през зимата в България
Планктонът се състои от бактериопланктон, фитопланктон и зоопланктон. Това са главно малки организми, често по-малки от десетки микрометра за водораслите и няколко инча за зоопланктона. Повечето животни обаче са много по-малки. Например размерът на най-голямата сладководна дафния достига само 5 мм.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Джон Боулби: Майката определя съдбата на детето си
Още: Знаете ли как бананите влияят върху работата на сърцето?
Малко хора знаят за планктона, въпреки че организмите и броят на водни тела е голям. Например, броят на бактериите в един кубичен сантиметър вода достига 5-10 милиона клетки, водораслите - в същото количество - десетки до стотици хиляди, а зоопланктонните организми - стотици екземпляри. Това е почти невидим свят.
В резултат на това повечето планктонни организми са малки и за да ги изследвате, ви е необходим микроскоп с достатъчно голямо увеличение. Организмите, които са част от планктона, са във водния стълб в състояние на реене. Те могат да се противопоставят на прехвърлянето на течения. Това обаче може да се каже само най-общо, тъй като в спокойна вода много планктони се движат (макар и бавно) в определена посока. Водораслите, променяйки плаваемостта се движат вертикално в рамките на няколко метра. През деня те се намират в горния добре осветен слой вода, а през нощта падат три-четири метра по-дълбоко, където има повече минерали. Зоопланктонът в моретата и океаните през нощта се издига до горните слоеве, където филтрира микроскопични водорасли, а на сутринта пада на дълбочина от 300 метра или повече.
Интересни факти
Още: Голям празник иде на 27 декември, спазват се редица традиции и обичаи
Още: Защо горещата вода замръзва по-бързо от студената
Повечето планктони прекарват живота си на водния стълб и не се свързват с твърд субстрат. Въпреки че етапите на много от тях през зимата се установяват на дъното на резервоара, където ги очакват неблагоприятни условия. В същото време някои от тях прекарват малка част от живота си на водния стълб. Това е меропланктон (от гръцки meros » - Част).
Оказва се, че ларвите на много бентосни организми - морски таралежи, звезди, опиум, червеи, мекотели, раци, корали и други водят планктонен начин на живот, разпространяват се от течения и в крайна сметка намират място за живеене, заселват се на дъното и за остатъка от живота не го напускае. Това се дължи на факта, че бентосните организми срещу планктона са в неизгодно положение, сравнително бавно се движат от място на място. Благодарение на планктонните ларви те се пренасят от течения на големи разстояния, точно както семената на сухоземните растения се пренасят от вятъра. Хайверът на някои риби и техните ларви също водят начина на живот на планктона.
Както споменахме, повечето планктони са истински плантатори. Във водния стълб се раждат, там умират. Състои се от бактерии, микроскопични водорасли, различни животни (протозои, коловратки, ракообразни, мекотели, чревни и др.).
Планктонните организми са разработили устройства, които улесняват разпространението им във водния стълб. Това са всякакви израстъци, уплътнения на тялото, газови и мастни включвания, порест скелет и пр. При планктонните мекотели е имало намаляване на черупката. Много планктон (като медузи) имат желатинови тъкани. Всичко това им позволява да поддържат тялото във водния стълб без значителни енергийните разходи.
Много планктонни ракообразни мигрират вертикално. През нощта те се издигат на повърхността, където ядат водорасли, а по-близо до зората падат на дълбочина от няколкостотин метра. Там, в тъмното се крият от рибите, които с удоволствие ги ядат. Заедно с това ниските температури намаляват метаболизма и следователно разходите енергия за поддържане на живота. На големи дълбочини плътността на водата е по-висока, отколкото на повърхността, и организмите са в състояние на неутрална плаваемост. Това им позволява да бъдат във водата без никакви разходи.
Фитопланктон
Фитопланктонът обитава предимно повърхностните слоеве на водата, където прониква слънчевата светлина. В края на краищата, водораслите, както и сухоземните растения, се нуждаят от светлина за развитие. В моретата те живеят до дълбочина 50-100 m, а сладководните - до 10-20 метра, което се дължи на различната прозрачност на тези водоеми.
Общата биомаса на фитопланктона е малка в сравнение с биомасата на зоопланктона (съответно 1,5 милиарда тона и повече от 20 милиарда тона). Въпреки това, поради бързото размножаване на водораслите, тяхното производство в световния океан е почти 10 пъти по-голямо от общото производство на цялото живо население на океана. Развитието на фитопланктона до голяма степен зависи от съдържанието в повърхностните води на минерали като фосфати, азотни съединения и др. Поради това моретата са най-развитите водорасли в райони с издигащи се дълбоки води, богати на минерали. В сладката вода притокът на минерални торове, различни битови и селскостопански отпадни води, води до масово развитие на водорасли, което се отразява негативно на качеството на водата. Малките планктонни организми се хранят с микроскопични водорасли, които от своя страна служат като храна за по-големи организми и риби. Следователно в районите с най-голямо развитие на фитопланктона има много зоопланктон и риба.
Ролята на микробите в планктона е голяма
Те минерализират органичните съединения (включително различни замърсители) във водните тела и ги реинтегрират в биотичния цикъл. Самите бактерии са храна на много зоопланктонни организми. Броят на планктонните бактерии в моретата и чистата сладка вода не надвишава 1 милион клетки в един милилитър вода (един кубичен сантиметър). В повечето сладководни тела техният брой варира с не повече от 3-10 милиона клетки на милилитър вода.