Музиката помага на недоносените бебета.
Още: На кого се дава първото парче от питката на Бъдни вечер?
Още: Психолог: Прекалено защитаваното дете става ядосан и разглезен човек
Бебетата, родени твърде рано, се нуждаят от дълъг престой в болница, за да достигнат желаното тегло. За да ускорят този процес, много болници прибягват до ефектите на музиката.
Екип от канадски учени установи, че пускането на музика на недоносени бебета може да намали чувствителността им към болка и да подобри хранителните им навици.
Болниците използват музика, която имитира звуците на сърдечния ритъм на майката и движенията в утробата, за да приспи недоносените бебета.
Още: Как празнуват Коледа във Франция
Още: Не е случайно: Защо котката понякога ляга върху стопанина си
Музиката съживява растенията.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 4 идеи как да направим кафето по-силно без да добавяме повече количество от него
Ако музиката помага на децата да растат, може ли да направи същото и с растенията? През 1973 г. изследователи провеждат изследвания, за да разберат как музиката влияе на растенията.
Те пускаха рок музика на една група растения и леки, спокойни мелодии на други.
До края на изследването растенията, изложени на лека музика, бяха еднакви по размер, зелени и цъфтящи и дори се наклониха към източника на музиката.
Още: Каква е разликата между еритритол и стевия
Още: 5 знака, които тялото ни дава, че приемаме твърде много фибри
Растенията, подхранвани от рок музиката, израснаха високи, но бяха увиснали, листата им бяха избледнели и самите те сякаш обърнаха гръб на радиото.
Музиката възстановява след мозъчни травми.
Много преживели мозъчно увреждане могат да изпитват затруднения с говора и движението. Като лечение някои експерти използват музика, за да стимулират областите на мозъка, които са отговорни за тези две функции.
Когато хората с неврологични увреждания, причинени от инсулт или болест на Паркинсон, чуят музикален ритъм, това им помага да възвърнат симетричната си крачка и чувството за баланс.
Музиката лекува разбито сърце.
Всъщност не става дума за отхвърлени чувства, а за инфаркт. Факт е, че музиката помага на пациентите да се възстановят от сърдечен удар или сърдечна операция, като понижава кръвното налягане, забавя сърдечната честота и намалява тревожността.
Като превантивна мярка се препоръчва слушане на оптимистична музика или песни, които ви карат да се чувствате по-добре.
Слушането на мелодии, предизвикващи положителни емоции, подобрява кръвообращението, разширява кръвоносните съдове и като цяло допринася за подобряване на съдовата система.
Музиката подобрява паметта.
Децата, които свирят музика, подобряват умствените способности. Изследователи от Хонконг са открили, че уроците по музика подобряват запомнянето на думи от текста.
Колкото повече човек учи музика в детството, толкова по-добра е словесната му памет. Музикално обучените деца научават и запомнят думите по-добре от другите деца. Освен това уменията за запаметяване се подобряват пропорционално на това колко дълго детето учи музика.
Музиката облекчава болката.
Американски учени от Университета на Юта показаха, че музиката е толкова ефективна, колкото и тактиката за разсейване на хората, склонни към тревожност поради болка. В резултат на слушане на музика хората усещат по-малко болка.
В проучване на 143 души музиката помогна на участниците да намалят тревожността.