Знаете ли кой български град носи име, изведено от гръцката дума за "овца"? Историята, която стои зад това име, е толкова интересна колкото и самият град. Сега ще разгледаме град Провадия – селище с повече от 25 века история и неговото развитие от древни времена до днес.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Кой български град е кръстен на овца?
Съществуват две основни теории за произхода на името на града:
- Първата се свързва с гръцката дума за теснина или проход.
- Втората теория ни води към гръцката дума "πρόβατο" (проват) - овца. Тъй като византийците наричали града "Προβατών" (Проватон), се предполага, че името идва оттам. В подкрепа на това твърдение е и наименованието на близката крепост Овеч.
Историята на град Провадия
Град Провадия е едно от най-древните селища на територията на България. Има запазени останки от времето на пребиване на траките по тези земи. В последствие, византийските управители изграждат крепостта Проватон за защита от нашествията на северните племена.
В рамките на България, името на крепостта се променя. Смята се, че българите възприемат даденото от славяните наименование Овеч, което си е буквален превод на гръцкото. Смята се, че първоначално Провадия играе същата роля и в българската държава. Тоест, за защита от евентуалните ромейски нападения. Има запазени податки, че крепостта вече служи за укрепителен пункт, който да спре евентуално нападение на ромеите по море. Тоест, ако падне Варна, българите трябва да имат време да подготвят защитата на Плиска, но вече по-късно и на Велики Преслав.
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
В рамките на Втората ни държава, Провадия променя леко функциите си. Тя се превръща в център на известните дубровнишки търговци в Източна България и по този начин се превръща в притегателено място за търговията от близки и далечни краища.
Османската империя и Провадия
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Крепостта Овеч бива превзета от османските войски през 1388 година. Първоначално е ползвана от османците, но тя се превръща в един от центровете подкрепящи неуспешното въстание на Константин и Фружин, стените ѝ са разрушени, което символизира началото на османското владичество в региона. В резултат на политическите промени, българското население се населява в по-ниските части на областта, където се намира и съвременният град Провадия.
Освобождението на Провадия
Интересното тук е, че през януари 1878 година местното население от българи и турци успява да запази града от разрушенията по време на Освободителната война. Въпреки че руските войски влизат в града в началото на февруари, Одринското примирие гласи, че земите се запазват в рамките на Османската империя докато не бъде уреден въпросът изцяло. Така че в рамките на следващите няколко месеца, османската управа продължава да менажира града. След Берлинския конгрес, османската власт се изтегля от града и Провадия окончателно бива освободена от Османската империя в края на август 1878 година.