Във времената, в които е роден и израснал Апостолът, семействата били големи, челядта – многобройна, поради което е съвсем естествено да предположим, че е имал Васил Левски братя и сестри. Друг е въпросът, че, фокусирайки се върху делата и саможертвата на Дякона, малцина се интересуват от родословното му дърво, произхода му и научават повече за братята и сестрите му.
Още: Стихотворение на деня, 24 януари, от Дамян Дамянов
Още: Защо се смята, че зелевата супа помага за отслабване?
Семейството на Васил Левски – братя и сестри
Дяконът се ражда в семейство на стари карловски родове – Кунчеви по бащина линия, а по майчина – Караиванови. Любовта между Кунчо и Гина от тези два рода е скрепена от 5 деца – самият Васил Левски и неговите братя и сестри – Яна, Мария, Христо и Петър. Когато се питаме имал ли е Васил Левски братя и сестри, това е отговорът, който търсим – Апостолът е имал двама братя и две сестри. Братята му били свободолюбиви като него и макар да не остават в историята с делата си, както е сторил Апостолът, те споделят несретния живот на българските хъшове. Тежка е съдбата на Христо. При обявяване на сформирането на Втората българска легия тръгва пеш от Букурещ към Белград, но не е приет заради заболяване. Продължава активната си дейност обаче и е известен като един от основателите на Българското книжовно дружество и един от дарителите на бъдещата Българска академия на науките. Именно Христо запознава брат си Васил с Ботев. Преди да навърши 30 години, той умира от туберкулоза и вероятно краткият му живот и боледуването му не позволяват да остане в българската история по-ярко с отдадеността си към България, жаждата си за свобода и готовността си да се бори за нея.
Кога е роден Васил Левски? Всеки българин трябва да знае това!
Още: Червено вино при високо кръвно – кога помага и кога вреди?
Още: Знаците, с които починалите общуват с живите си близки
По-малкият брат на Левски – Петър – също е борец за свобода и независимост. Известно е, че е участвал в чета на Христо Ботев, че е бил опълченец, едва оцелял след тежките боеве на Шипка, както и че отново туберкулозата прекъсва и неговия жизнен път. Все пак той вижда отечеството си свободно, вижда сбъднати мечтите и стремежите си за свобода и справедливост, тъй като умира 3 години, след като се завръща в свободна България.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 100 гр от това и пералнята ще стане като нова
Още: Какъв църковен празник е на 24 януари - традиции и обичаи
Всичко, което е достигнало до нас, като информация за делата на братята на Левски, красноречиво сочи, че те са следвали пътя му, стремели са се към свободата и също са се борили за нея, готови да загинат и да платят цената ѝ с живота си.
Смелост и стремеж към свободата прозират и от постъпките, делата и живота на майката на Левски, която участвала в приготвянето на мехлеми за ранените борци за независимост по време на Априлското въстание.
Как се казва майката на Васил Левски?
Още: Какви подправки е най-добре да се слагат на свинското месо
Още: Какво е казал Петър Дънов за постоянната консумация на кафе?
Животът на по-голямата от сестрите на Левски – Яна също е отдаден на стремежа към свобода. По-малката Мария умира от болест още в ранна детска възраст и така Яна остава единствената сестра на Левски. Като такава многократно го е посрещала и изпращала в трудния му път към свободата. Тя е една от най-преданите му съмишленички, макар да не е била член на тайния комитет в родния им град – Карлово. Яна е и единствената от братята и сестрите на Васил Левски, която продължава рода. Тя се омъжва и ражда 9 деца, благодарение на които и днес има потомци на Апостола по българската земя и хора, които носят частици от кръвта на Дякона във вените си. Много от тях поддържат тесни връзки с музея на Левски в Карлово.