Какво си спомняте от изучаваните в училище магнитни свойства? С напредване на възрастта определено най-често споменаваме магнита, когато говорим за магнитните бури или по-скоро, когато се оплакваме от пониженото самочувствие и влошеното здраве по време на магнитна буря. Време е да си припомним какво всъщност беше магнитът и не, няма да си говорим за облекчаване на главоболие или световъртеж по време на магнитна буря.
Какво е магнитът?
Магнѝт е предмет, притежаващ собствено магнитно поле, което не е видимо, но което е в основата на ключовото свойство на магнитите – да привличат или да отблъскват феромагнитни материали. Думата магнит произхожда от Магнезия – област, богата на залежи на магнит, намираща се в Древна Гърция.
Най-малкият магнит, познат на науката, е електронът, а сред феромагнетиците – материалите, които могат да бъдат намагнитени, следователно привлечени или отблъснати от магнит, са желязо, никел, кобалт, някои сплави, както и съществуващи в природата руди и минерали. Сред феромагнетиците има както такива, които лесно губят магнитните си свойства, наречени меки, така и твърди, чието демагнетизиране на практика е невъзможно.
Знанията на масата хора относно магнитът се изчерпват с познанието, че привлича метал. Дали обаче има метали, магнитът които не привлича, и какви са най-важните свойства и употреба на магнита, които намират приложение в ежедневието, науката и техниката?
Приложение на магнитите
Магнитите намират приложение в:
- дисковете на компютрите, а по времето на видеокасетите – в лентите им,
- дебитни, кредитни карти и други, с които оперираме със средства чрез банкомати или ПОС терминали,
- електродвигатели,
- високоговорители, микрофони,
- компаси,
- стоки за бита и децата като играчки, сувенири и прочие.
Лоша идея: Защо не трябва да лепите магнити на хладилника?
Има ли метали, които не ги хваща магнитът?
Вероятно и сами сте се уверили, че такива има, ако като деца сте харесвали да изследвате лично свойствата на магнита. Забелязали сте, че определени метали по никакъв начин не са привлечени от магнита. Това са т.нар. слаби метали, сред които си струва да отбележим:
- мед, който е незаменим елемент в индустриалното производство и промишлеността благодарение на своята отлична топлопроводимост, електропроводимост, пластичност и добра устойчивост на корозия,
- злато, бронз, платина, сребро, които са познати като ценни метали, но намират приложение далеч не само в бижутерията, а в различни сфери на живота, сред които дори се нарежда и медицината,
- алуминий, който осигурява добра устойчивост на корозия, добър проводник на топлина и електричество е, пластичен и ковък е и намира приложение дори в космонавтиката,
- калай, титан, месинг,магнезий, натрий, литий, калий, рубидий, цезий, олово и др.