Хормоните на щастието при всички случаи работят за вас, но ако ги опознаете по-добре и разберете тяхното функциониране в организма и ролята им за стабилността на психическото и физическото здраве, можете съзнателно да се свържете с тях и да насърчите производството им по здравословен и естествен начин.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
В допълнение към четирите основни хормона на щастието - серотонин, допамин, окситоцин и ендорфини, важна роля играят и инсулинът, естрогенът и кортизолът. Нивата на женските хормони се променят постоянно и се нуждаете от план за хормонална грижа, за да функционирате по най-добрия начин. Ето какво трябва да знаете за всички хормони, които ни карат да се чувстваме добре.
Основни хормони на щастието
Серотонин
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Серотонинът играе роля в регулирането на почти всички мозъчни функции, в допълнение към регулирането на работата на сърцето, белите дробове, храносмилателната система и други органи. Той също така помага за модулиране на настроението, апетита, паметта, сексуалността...
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
За да стимулирате естественото производство на серотонин, трябва да правите физически упражнения, да се излагате на слънчева светлина и да се храните балансирано, богато на плодове и зеленчуци.
Учените разкриха тъмната страна на "хормона на щастието" серотонин
Допамин
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
Този хормон на щастието се произвежда от невроните в основата на мозъка и регулира центъра за възнаграждение - допаминът позволява да се изпитва удоволствие. Здравият сън, медитацията и храните с високо съдържание на допамин (пилешко месо, авокадо, мляко, млечни продукти и соя) помагат за балансирането на допамина.
Окситоцин - хормонът на любовта
Окситоцинът играе важна роля в организма на жената по време на раждането и след него, той стимулира контракциите на матката, регулира отделянето на мляко, а телата ни го произвеждат и когато сме влюбени или когато партньорът ни ни вълнува. Окситоцинът насърчава връзката, както между майката и новороденото бебе, така и между влюбените. Упражненията, физическото докосване и груповите дейности за сближаване стимулират производството на окситоцин.
Ендорфини
Те се произвеждат в отговор на болка или стрес и ни помагат да си осигурим комфорт и чувство за благополучие. Упражненията (всички хормони на щастието по принцип се стимулират от движението), слушането на любима музика, медитацията и смехът стимулират производството на ендорфини.
Хормоните на щастието и как въздействат на тялото
Допълнителни хормони на щастието
Инсулин
Инсулинът играе ключова роля в регулирането на нивата на кръвната захар, а нивата на захарта оказват голямо влияние върху настроението ни. Когато нивата на захарта са твърде високи, инсулинът работи усилено, за да ги понижи, което може да доведе до пикове и спадове (хипер- и хипогликемия). Това може да ни накара да се чувстваме тревожни, депресирани, замъглени, летаргични.
Естроген
Равномерното ниво на естроген насърчава доброто настроение, но излишъкът може да ви накара да се чувствате нервни и тревожни, а недостигът - да се чувствате депресирани и летаргични. Естрогенът е един от най-важните женски хормони и синхронизирането на диетата ви с цикъла ви може да бъде полезно и тук. Ако имате ясно изразени симптоми на ПМС, това означава, че естрогенът доминира и нивата му са високи, а правилното хранене ще гарантира, че по време на цикъла метаболизирате естрогена по оптимален начин.
Кортизол
Известен като хормон на стреса, кортизолът се произвежда в отговор на стреса, а правилното количество на този хормон ви кара да се чувствате енергични и позитивни. Когато обаче не е в баланс, може да се чувствате претоварени, изтощени и да имате проблеми със съня. Точно както хормоните на щастието могат да бъдат стимулирани, можете да поддържате кортизола в баланс чрез редовни упражнения и физическа активност.