На 15 август православните християни всяка година празнуват по нов стил Успение на Пресвета Богородица - празникът е известен още като Голяма Богородица. По стар стил се отбелязва на 28 август. Това е един от дванадесетте основни празника в православна църква, в който се отдава почит към Божията майка. Празникът е предшестван от двуседмичния Успенски пост, който по строгост може да се сравни с Великия пост.
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?
Голяма Богородица - история, традиции и обичаи на празника
След Възнесение Господне Божията майка остава на грижите на апостол Йоан Богослов, на когото Иисус Христос завещава да се грижи за Нея като за своя майка. За най-близките ученици на Исус Христос и всички вярващи Тя била утеха и назидание. Апостолите записвали всичко, което Богородица разказала за живота Си и живота на сина Си.
Успение на Пресвета Богородица
Веднъж, когато Пресветата Дева Мария се молила в Елеонската планина, Архангел Гавриил Й се явил с палмова клонка в ръце и донесъл вестта, че след три дни земният й живот ще свърши и Господ ще я отведе при себе си. Божията майка се зарадвала на тази новина: тя разбрала, че ще може да се срещне със сина си.
Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?
След смъртта на Богородица апостолите погребали тялото й в Гетсимания. На церемонията присъствали всички с изключение на апостол Тома. На третия ден, когато Тома пристигна на Елеонската планина, той пожела да види Нейния гроб. Отворили го, но в него вече не било тялото на Богородица, лежала само плащаницата. Същата вечер Богородица се явила на апостолите, заобиколена от ангели, и казала: „Радвайте се винаги ще съм с вас през всички дни и винаги ще бъда ваш молитвеник пред Бога“.Пълното име на празника е Успение на Пресвета Богородица и Приснодева Мария. „Успение“ е остаряла дума. Преведено на съвременен език означава „смърт“.
На този ден в православните храмове се отслужват празнични литургии. Вярващите поднасят цветя на иконата с образа на Дева Мария и я целуват. Успение на Пресвета Богородица бележи края на лятната жътва. На този ден е обичайно да се ходи на църква и да се благославя хляб. В този случай в никакъв случай не бива да изпускате дори троха от осветен хляб на пода.
На празника се слага край на Успенския пост. На трапезата присъства риба, месо, царевица, диня, грозде. Разрешени са и празненствата, но не трябва да се прекалява с храната. На този ден се прави курбан за здраве.
На Голяма Богородица всеки трябва да се помоли за здравето на близките си и да запали свещ. Четат се и молитви за здравето на децата, а бездетните жени отправят молитви към Богородица да ги дари с рожба.
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Забранено е да на този ден да се изричат клетви, обиди и лоши думи. Забранени са и кавгите.
У нас хиляди миряни се стичат вечерта преди празника да пренощуват в Арбанашкия манастир, където има чудотворна икона на Богородица. Счита се, че ако човек е болен и зърне тази икона сутринта на празника, той ще се излекува.
Неомъжените момичета очакват празника с нетърпение, тъй като от този ден е обичайно да започват годежи и годениците да се оженят през есента. Според знамението какво е времето на Успение Богородично, такова време ни очаква и през есента. Освен това, ако времето е хубаво на този ден, значи зимата ще е топла, а следващата година ще е плодородна.
На този ден човек не трябва да носи стари и неудобни обувки, защото това вещае нещастие. Също така не трябва да се върви в сутрешната роса, защото се вярва, че тя символизира сълзите за смъртта на Богородица. На 15 август имен ден празнуват всички, които носят имената Мария, Преслав/а, Мариан/а, Марио и производните им.
Голяма Богородица 2021 - традиции, поверия и обичаи на празника