100 хиляди тона дрехи и битов текстил се изхвърлят в България годишно, което се равнява на повече от 5 пъти теглото на Националния дворец на културата (НДК) в София.
Тревожните данни са част от изложбата „Текстилът е новата пластмаса“, която започва днес - 3 юли - и ще продължи до 17 юли на входа на Морската градина във Варна. Организатор е Българска Асоциация Кръгов Текстил (БАКТ).
С тази инициатива се поставя фокус върху екологичните последствия от текстилната индустрия и кои са възможните действия за справяне с тях. Текстилът е наричан новата пластмаса, защото свръхпроизводството на дрехи и увеличаването на текстилните отпадъци в световен мащаб оказват негативно влияние върху околната среда наравно с пластмасата. Целта е да се покаже смисълът от промяна на навиците и на личния отпечатък на всеки, като се дадат реални примери и цифри за екологични спестявания.
Изложбата представя факти и тенденции за текстилната индустрия и влиянието ѝ върху околната среда в глобален мащаб. В противовес на вредните въздействия от свръхпроизводството, потреблението и образуването на текстилни отпадъци са представени добрите примери в България (във Варна се намират трите най-големи текстилни екоцентъра у нас). Членовете на БАКТ реализират дейности за удължаване живота на текстилните продукти - в унисон с концепцията за кръгова икономика. Приносът е представен с факти и данни за екологични спестявания. В основата на примерите са изчисления на база събрано количество и последващото му оползотворяване.
Още през 2018 г. членове на Асоциацията (варненската компания Texcycle и швейцарската Texaid) поставиха първите контейнери за ненужен текстил в България като стъпка към въвеждането на система за разделно събиране на текстил на национално ниво. Това изпреварва законовите изисквания, според които във всяка страна член на ЕС до 2025 г. трябва да се въведе система за разделно събиране на текстил, по подобие на другите отпадни потоци - пластмаса, стъкло, хартия и т.н.
Texcycle стартират с 20 бр. преди 5 години, а към момента компаниите, членове на БАКТ, имат над 320 бр. специализирани контейнери за разделно събиране на текстил от домакинствата в цялата страна. Събраният текстил се оползотворява, като приоритетно се обработва и подготвя за рециклиране и за повторна употреба.
Любопитни данни:
- Само за последните три години компаниите, членове на БАКТ, са сортирали и обработили около 100 000 тона текстилни отпадъци. Над 85% от тях са подготвени за повторна употреба или рециклиране;
- В резултат от дейността на БАКТ са реализирани редица ползи и екологични спестявания, а само за последните 3 години са:
1) Спестени 1,7 млн. тона въглеродни емисии за производството на нов текстил и облекло, което е равносилно на годишните емисии от 2 млн. автомобили (това са три четвърти от всички коли в България);
2) Предотвратено е изхвърлянето на 35 000 тона естествени тъкани и свързаните с това емисии на гниене – това е равно на количеството битов отпадък на 80 000 българи за цяла година;
3) Предотвратено е изхвърлянето на 50 000 тона изкуствени дрехи и тъкани, които са равносилни на спестената пластмаса за производството на 5 млрд. бутилки;
4) Текстилният сектор е и сред най-големите консуматори на вода и е вторият замърсител на вода в света. Повече отпадни води се отделят от производството на текстил, отколкото от всички битови нужди на човечеството (в резултат на къпане, готвене, чистене и т.н.). Няма друга единична индустрия, която да консумира и замърсява толкова много вода. Спестеното количество вода от производството на нови дрехи е колкото консумираната вода на 330 хиляди европейци за една година.
Тези и други данни са представени в първия Доклад за екологичните спестявания от прилагането на кръгова икономика в текстилния сектор в България, изготвен в края на 2022 г. по поръчка на Българска Асоциация Кръгов Текстил (БАКТ). Докладът е достъпен на интернет страницата на Асоциацията.