Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ето защо жените от Изтока никога не изхвърлят водата при варене на ориз

06 октомври 2021, 20:45 часа

Оризът е основната храна на много държави от далечния изток. В Европа се използва и за пълнени зелеви ролки и пълнени чушки, за приготвяне на оризова каша, гювечи и салати. За всички тези ястия оризът трябва да се свари, но какво да кажем за оризовия бульон? 

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 23 януари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 23 януари /валутен калкулатор/

По правило не е необходимо специално да се приготвя оризова вода - това е естествен „страничен продукт“ от готвенето на ориз. Вярно е, че в някои ястия оризът абсорбира цялата вода и не остава течност. Така че, ако имате нужда от бульон, трябва да сварите ориза. За да направите това, сложете ориза в повече вода от необходимото. Няма да имате нужда от масло и сол. Имаме нужда от отвара, в която оризът ще даде съдържащото се в него нишесте, а не самият ориз (въпреки че след това може да се използва за готвене). Варете ориза на умерен огън за 20-30 минути, докато водата се превърне в млечна течност. 

Някои просто накисват ориза за 30 минути. във вода със стайна температура. Дългогодишните привърженици на оризовата вода - японците - настояват, че кипенето извлича повече нишесте от ориза.

Смята се, че оризовата вода е евтино и ефективно естествено средство за почистване, тонизиране и изсветляване на кожата, борба със слънчевите изгаряния и старческите петна. Азиатците ни уверяват, че ще има положителен резултат още след първото приложение. Ние наистина не вярваме в моментални cudesа, но признаваме, че оризовата вода наистина е способна да изглади кожата, да я почисти, да я укрепи. Лечебните свойства на оризовата вода са използвани от японски гейши, които ценят светлата (бяла) кожа.

Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?

Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна

При редовна употреба на оризова вода се казва, че хиперпигментацията или кафявите петна намаляват, тъй като отварата действа точно като всеки скъп изсветляващ серум или крем.

В Корея специални маски се прилагат върху лицето чрез смесване на оризова вода с малко количество лимонов сок и пшенично брашно. Има легенда, че дамите от кралския дворец по време на династията Чосон от 17-18 век. използвала оризова вода за избелване на кожата и се считали за несравними красавици.

Оризовата вода също помага при акне и възпаление, тъй като намалява зачервяването, а нишестето, отделено от ориза във вода, успокоява възпалението при екзема.

Какво казва науката за въздействието на оризовата вода върху кожата?

Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа

Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават

Изследванията показват, че оризовото вино, произведено с ферментирало оризово нишесте, има естествени слънцезащитни свойства. Оризовото вино също увеличава количеството колаген в кожата, което я прави еластична и помага за предотвратяване на бръчки. Други изследвания демонстрират ефекта против стареене на ферментиралата оризова вода върху кожата.

Оризовата вода укротява и подхранва косата

Смята се, че оризовата вода е способна да се грижи за косата, служейки като балсам. Японски учени потвърдиха този факт, като установиха чрез изследвания, че оризовата вода подобрява еластичността на косата и разресването.

Оризов бульон като здравословна напитка

Много азиатци вярват, че диетата с високо съдържание на ориз има ползи за здравето и насърчава дълголетието, а оризовата вода е част от тази диета.

Проучване, поръчано от седмично медицинско списание със солидна международна репутация установява, че оризовата вода помага за предотвратяване на дехидратацията. Това свойство на бульона е особено вярно през горещото лято. Наличието на минерали в тази течност помага да се осигури адекватна хидратация на тялото, като се попълват хранителните вещества, изгубени чрез потта.  

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Найденова
Анита Найденова Отговорен редактор
Новините днес