Често в домовете на домакините, които се смятат за идеални, в кухнята виси чиста, но само една кърпа, с която избърсват ръцете си, повърхността на масата и съдовете. А в банята има една кърпа за ръце и лице за всички членове на семейството. Не е правилно!
Как трябва да се използват кърпите от гледна точка на хигиенните правила?
Трябва да са пет!
Не всеки знае, но според хигиенните стандарти всеки човек, възрастен и дете, трябва да има пет различни лични кърпи:
· за лице;
· за ръце;
· за крака;
· за тяло (голяма, за баня);
· за интимната зона.
Грешките, които можем да допускаме при хавлиените кърпи
Такъв брой хавлиени кърпи е оправдан от факта, че патогенните микроорганизми от най-замърсените части на нашето тяло не трябва да попадат в други части на тялото. Например от интимната зона – по лицето, гъбички от краката – по тялото. Такова „неочаквано запознанство“ може да доведе до развитие на инфекции, кожни проблеми и т.н.
Но в действителност подобна теория рядко се прилага на практика. Малко хора отделят повече от две кърпи за всеки член на семейството: едната за тялото, другата за ръцете и лицето.
Колко често трябва да се мием?
Тези пет кърпи, които всеки трябва да има, също трябва да се перат по определен график, който отново е свързан със санитарните норми и правила. Има определени препоръки от гледна точка на дерматологията и санитарната хигиена.
· Кърпите за лице трябва да се сменят веднъж на 1-2 дни.
· Кърпа за тяло - веднъж след три употреби
· Кърпа за интимна зона - ежедневно.
· Кърпа за ръце - веднъж на 2-3 дни.
· Кърпа за крака - веднъж на 2-3 дни.
Сложете това и ще изчистите най-захабените хавлиени кърпи
Ако имате гости, е необходимо да им се осигурят отделни кърпи, които след употреба трябва да се изперат.
Винаги трябва да изсушавате кърпите за баня старателно, след като ги използвате. Тогава може да се използва по-дълго - в него се натрупват по-малко опасни бактерии.
За лицето и интимната зона вместо кърпа можете да използвате меки хартиени салфетки или малки памучни салфетки, които се перат по-лесно и се сменят често.
След пране кърпите трябва да се изсушат добре, преди да се приберат в гардероб или на рафтове. Това ще ги запази чисти за по-дълъг период от време.
„Не пестете пране, перете хавлиите си по-често от веднъж седмично. Желателно е хавлиените кърпи да се перат при температура 60 градуса, за да може горещата вода допълнително да дезинфекцира продуктите“, препоръчва лекарят.
Има правила и за кухнята
„В кухнята трябва да има отделни кърпи за ръце, в идеалния случай по една за всеки член на семейството, както и отделни салфетки или кърпи за съдове, повърхности за избърсване и т.н.“, казва Елена Парецкая. „Тези, които са предназначени за ръце, трябва да се мият поне веднъж на 2-3 дни, останалите – поне веднъж седмично или при замърсяване.“
Срокът на експлоатация на кърпите в кухнята е шест месеца, а тези, използвани в банята, са 1-2 години. След този период те се превръщат в обикновен парцал и са неподходящи за използване по предназначение