Съвременните хора са объркани: „Защо възрастните дами изсипват сол на прага на апартамент?“ Отговорът е съвсем прост - те вярват в магическите му свойства. Всякакви вярвания и традиции са свързани с кристалното вещество.
Още: Какво трябва да знаем за семейството на Васил Левски
Още: Какво се прави по традиция на Месопустна Задушница?
Защо прагът е осолен? В какви случаи е обичайно да се поръсва сол точно на прага?
Отговорът:
След смъртта на любим човек, някои хора усещат, че духът се разхожда из апартамента, тропа по прозорците и вратите. В такива случаи в прага се забива железен пирон и под вратата и прозорците се разпръсква бяла сол на пътека. Навремето хората вярвали, че злите духове ловят новородени деца. За да се скрие детето, често се казваше, че детето е починало. Бодливи и горящи растения (тръни, коприва) бяха засадени под прозорците, чесънът и солта бяха разпръснати пред прага.
Отдавна се смята, че с помощта на сол можете да почистите дрехи, предмети от бита и къща от негативна енергия. Хвърли я в ъглите, измий пода със сол. След като недоброжелател дойде на гости, беше обичайно да се поръсва сол на вратата - там, където човекът е стоял, преди да излезе от къщата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кои са най-странните суеверия за късмет в различните култури
Още: Според Фън Шуй: Кои са символите за привличане на богатство
Солта се използва по-често в защитни и пречистващи обреди. Но също така се случва, че за нея се говори отрицателно. Солта може да се смесва с гробна пръст, пера, животински кости.
Народната мъдрост казва: Ако има проблеми в къщата, трябва да осолите всеки ъгъл. Кавга между съпрузи ще помогне да се помири торбата със сол под възглавницата.
За да имате просперитет в къщата - използвайте само дървена солница и я дръжте в центъра на масата. За да се разберат домакинствата - хвърляйте щипка сол под всяко легло. За да накарате децата да растат интелигентни, здрави и красиви - добавете малка щипка вода за къпане.
Още: Какво е значението на цветовете според Фън Шуй
Още: Какъв църковен празник е на 16 февруари - какво трябва и не трябва да се прави
Смята се, че солта, калцинирана във фурна с дървесна пепел на Велики четвъртък, четвъртък, има специална лечебна сила.
В това отношение й се приписват чудодейни свойства не само сред хората, но и в много религии: Според общоприетото схващане тя е мощен талисман срещу силите на злото. Използвал се е за защита срещу духове. Смята се, че те не ядат сол. Сред славяните подправката се радваше на особено уважение и се смяташе за символ на доброта и гостоприемството. Според една от версиите думата „сол“ идва от старото славянско име за слънцето - „Солон“. „Хляб и сол“ - дълго време тези думи бяха приветствани от скъпи гости и пожелаваха щастлив живот на младоженците.
В библейските истории солените кристали се споменават като символ на вярност и святост. „Ти си солта на земята. Ако солта загуби силата си, тогава как можете да я направите солена? " - каза Исус Христос на своите ученици.