Българите, по традиция, всяка година сами си произвеждаме домашно вино. Не е лъжа, че в нашата страна се приготвя едно от най-вкусните вина по цял свят. Ние сме специалисти, когато става въпрос за направата на гроздовата напитка.
Понякога обаче, колкото и да внимаваме и да следим отблизо процесите, то накрая виното е с кисел вкус. Това може да зависи от нас самите, но може и да е обвързано със сорта грозде, който сме използвали.
Как лесно и бързо да отворим вино, ако нямаме тирбушон
Какво да правим, за да няма виното кисел вкус?
Много е важно да съхранявате правилно тази напитка. От край време се знае, че нейното място е на сухо и хладно. Неслучайно хората избират да го държат в бидони в мазетата. Ето тук идва моментът, в който да вземете мерки, така че напитката в големи количества да не започне да накиселява. Важно е да измерите захарността на виното в бидона. Нейните нормални граници са 22-25%. Ако я измервате по-ниска, задължително добавете захар, защото в бъдеще ще започне да киселее. Разбира се, със захарта в никакъв случай не бива да прекалявате, защото рискувате да имате махмурлук всеки път, в който изпиете чаша от любимата си напитка.
В случаите, в които захарността е по-висока, може да добавите малко вода и по този начин да я коригирате. Виното трябва да се бърка всеки ден, докато съвсем не се избистри. Не забравяйте обаче, че в процеса на ферментация е напълно нормално да усещате кисели нотки.
Ако обаче накрая виното продължава да накиселява и причините не са ви ясни, може да добавите калциев карбонат към бидона. Той гарантирано ще заличи киселия вкус на гроздовата напитка.
Бъдете отдадени, когато приготвяте вино и помнете, че гроздовият еликсир се нуждае не само от познания, но и отдаденост, ако искате накрая вкусът му да е точно това, което сте очаквали.