Специалистите по хранене сочат суровите ядки като по-полезни от обработените – печените, пържените или сушените, и ги препоръчват като по-богати на витамини и минерали. Кашуто, чиито произход ни води в далечна Бразилия, прави изключение. Доказано то е по-полезно леко обработено, отколкото сурово, тъй като суровото кашу понякога носи потенциална опасност от бактериални инфекции, а и е доказано, че по време на топлинната обработка на кашуто тънкият слой, намиращ се между ядката и нейната черупка, спомага за производството на повече ценни вещества, микро и макронутриенти. И все пак, ако решите да консумирате тези вкусни ядки сурови, важно е да знаете как се яде сурово кашу. Ще се изненадате, че цял живот сте хапвали тези ядки напълно погрешно, с което сте намалили ползата от консумацията им.
Още: Какво е казал Петър Дънов за постоянната консумация на кафе?
Още: В кое китно градче е роден Никола Вапцаров
Кашу, бадеми, орехи, лешници, шам фъстък - ползи и вреди за организма
Ползата от консумацията на кашу
Освен как се яде сурово кашу вероятно се вълнувате и защо да изберете именно тези ядки. Богати на магнезий и фосфор, желязо и ценни аминокиселини, познатото и като индийски фъстък кашу е ценен помощник в грижата за здравето. Обогатява и прави вкусно и по-разнообразно дневното меню на хората, стремящи се към пълноценно и рационално хранене. Само 100 грама от вкусните ядки доставят на тялото около 1/3 от необходимата дневна доза витамини В1 и В6, както и витамин К. Още по-ценно е на минерали. В 100 грама кашу се съдържа почти цялата дневна необходима доза:
Още: С кои трикове ще спестим много време при почистване на керамичен плот
Още: С тези пълнени кюфтета по турски ще си оближете пръстите
- желязо – 84%,
- магнезий – 73%,
- фосфор – 85%,
- цинк – около 50%,
- манган – 72%.
Ако го консумирате сурово, тези проценти ще са по-малки, но съдържанието на минерали е толкова богато, че може да си позволите да намалите процентите, предпочитайки ядките сурови. Важно е обаче да знаете как се яде сурово кашу.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Топ 15 въздействащи цитата от нашите любими български автори
Кой трябва и кой НЕ трябва да яде кашу
Как се яде сурово кашу?
Обикновено любителите на сурови ядки просто отварят пакетчето и си хапват директно от него. Що се отнася за кашуто обаче, това е грешен метод за консумация. Суровите ядки, които консумирате директно от пакета, без да ги изсушите или накиснете, ако държите да избегнете печенето им, съдържат т.н. фитична киселина. Фитичната киселина защитава растението, което ражда ядките, от вредители, тоест е полезна за самото растение, но е вредна за вас, тъй като ви пречи да усвоите полезните вещества от ядките. Ако не накиснете кашуто във вода или ако не го сушите, преди да го консумирате сурово, ще погълнете празни калории и ще се лишите от минералите и витамините в него, тъй като фитичната киселина ще ви попречи да усвоите минералите от ядките. Неприятно, нали?
Още: Кодовете на Грабовой - как хора сбъдват желанията си с комбинация от тези числа
Още: Защо няма дебели китайки: 6 трика, които спазват стриктно
Знаейки как лесно да промените това – просто накисвайки ядките във вода, преди да ги консумирате, може да продължите да се радвате на суровото кашу, без да се налага да променяте хранителните си предпочитания и да избирате други ядки или да печете кашуто, за да го хапвате.