Паметникът „Разперко“ не е особено популярен в национален мащаб, но е известен в града, в който се извисява – Шумен, като късче история и като любимо и ключово място на младите хора за срещи и социални контакти. Паметникът „Разперко“ представлява фигура на партизанин, слизащ от Балкана, разперил ръцете си. Фигурата му се извисява на висок постамент и е част от комплекс паметници.
Още: Гениален трик за миялна машина, който трябва да опитате още днес
Още: Какъв църковен празник е на 28 януари - традиции и обичаи
Какво символизира паметникът „Разперко“
Това е поредният от серията комунистически и антифашистки паметници, издигани в годините преди промените и демокрацията, които символизират победата над фашизма, като тук това е нагледно постигнато чрез фигурата с вързани ръце, наречена фашист, долу в краката на фигурата на победителя с разперените ръце – партизанина. Проектът на паметника, известен като „Разперко“ заради разперените ръце на партизанина, е на скулптора Любомир Далчев, а годината на откриване – 1965-та.
Къде се намира паметникът на Тодор Живков?
Още: Коя европейска държава е кондоминиум
Още: Лекар: Ето как да спрем грипа още в началото!
Разперко – настояще и бъдеще
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Паметникът е безмилостно засегнат от времето, това става ясно от кмета на Община Шумен. Проверка от специалистите показва, че от Разперко падат елементи, варовиковите блокове до паметника се рушат, а арката е провиснала. През изминалата година се е обсъждало предложение чрез промяна в бюджета да бъдат предвидени почти 130 000 лв. за почистване и възстановяване на паметника, известен и като Паметник на свободата.
Мястото е емблематично за града не само защото там се срещат и общуват младите хора в Шумен, но и защото е място, на което се провеждат концертни вечери, рецитали, исторически възстановки. Така, макар да е Разперко паметник от една друга епоха, от един отминал строй, от заличен режим, той е място, изпълнено с живот, място за социални контакти, изграждане на общото бъдеще и спомен за миналото. И тъй като паметниците са именно това – памет, която да съхраним, дано всеки паметник има късмета да бъде поддържан и възстановен независимо дали ни харесва историята, или не.