В структурата на всяка клетка при многоклетъчните живи организми участва дезоксирибонуклеиновата киселина (ДНК), носеща генетичните инструкции за биологическото развитие на всички клетъчни форми на живот, благодарение на уникалното свойство на гените (съставки на ДНК) да съхраняват дълготрайно информация. Променливостта и ролята на гените в наследствеността се изучават от науката генетика, представляваща неотменна част от биологията и медицината. Генетиката изучава научно и систематично наследствеността при определени характеристики, които са проследими от поколение на поколение.
В тази връзка възниква кардиналният въпрос в каква степен индивидуалните гени на двамата родители се предават на тяхното потомство? Има ли при това някаква закономерност или това е една своеобразна генетична лотария?
Твърде строгото възпитание се отразява в ДНК
Несъмнено, децата в една или друга степен приличат физически и на двамата родители, но едва ли може да се твърди се съотношението мама/татко е 1:1 се спазва стриктно. При това, освен външни белези, децата наследяват и редица ментални качества – най-често от единия родител.
Дали гените на новороденото представляват възможно най-добрата комбинация от черти, присъщи на майката и на баща му е въпрос, който вълнува преди всичко семействените поколения. Отговорът на този сложен въпрос дават съвременни изследвания в областта на генофонда, които показват кои гени се наследяват от съответния пол. Ето обобщените резултати за наследствените белези у децата, характерни за техните родители.
Тайните на ДНК: Наследство от предците, което не можем да променим
Първо, от майката се наследява:
1. Интелигентността (или липсата на такава)
2. Цветът на косата (особено ако е по-тъмна от тази на бащата) и типът на косата (видно е при майки с естествено къдрава коса).
3. Левичарството (особено подчертано, когато почти всички роднини по женска линия са левичари почти сигурно ако и бащата е левичар)
4. Поза и качество на съня – дали детето ще спи наляво, надясно или по гръб зависи от обичайната поза на майката, а качеството на съня му се определя от това, дали сънят на майката е неспокоен (буди се често, върти се, страда от безсъние или я наляга ненавременна дрямка).
Второ, от бащата се наследява:
1. Размер и структура на устните – могат да копират напълно тези на таткото, особено ако той е с пълни устни по рождение.
2. Остроумие – ако бащата, по-натура, е забавна личност, обича да се шегува, да участват в събития със силна динамика, то у детето ще се култивира с времето трайно чувство за хумор, докато цялостното му оформяне като личност ще зависи преди всичко от поведението на бащата, което е заложено до голяма степен от разположението на неговите гени в ДНК структурата.
3. Пръстови отпечатъци – те са строго индивидуални при хората, така че бебето не може да има пръстовите отпечатъци на който и да е от двамата родители. Въпреки това, в редица случаи се установяват много прилики в моделите на пръстовите отпечатъци на бащите и техните деца.