Екип от учени е стигнал до извода, че дивите животни консумират алкохол по-редовно, отколкото се смяташе досега. Това се обяснява с факта, че етанолът е широко разпространен в плодовете на почти всички екосистеми на планетата.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 3 януари /валутен калкулатор/
Изследването, на което стъпва това заключение, е публикувано в списание Trends in Ecology & Evolution.
Какво представлява етанолът в плодовете?
Още: Лекар: Как влияе виното на пикочната киселина
Това е естествено вещество, което се образува поради ферментацията на плодови захари от дрожди. За първи път се появява в големи количества преди около 100 милиона години, когато цъфтящите растения започват да произвеждат захарен нектар.
Още: Може ли да се къпе куче с шампоан за хора?
Още: Какво се прави на Богоявление за късмет през новата година
Учените смятат, че сега етанолът присъства в почти всяка екосистема, но концентрацията му е по-висока и се наблюдава през цялата година в по-ниските географски ширини и влажните тропически райони.
Колко етанол може да има в плодовете?
Според изчисленията на учените обикновено в плодовете се съдържа между 1 и 2% алкохол в резултат на естествената ферментация. Има обаче и съществени отклонения от средните показатели - например, в презрели палмови плодове в Панама са открити до 10,2% етанол. За сравнение повечето алкохолни напитки, консумирани от хората, имат съдържание на етанол между 3% (в светлата бира) и 50% (в дестилираните напитки).
Още: Топ 12 на най-красивите места в Италия
Още: Топ 10 на най-красивите градове в Европа през зимата
Още: Защо много хора имат главоболие дори от малко алкохол
Могат ли животинските организми да разграждат етанола?
Според учени животните са имали гените, необходими за разграждането на етанола, преди някои дрожди да започнат да го произвеждат. Приматите, слоновете, някои дребни бозайници, са се приспособили да разграждат етанола доста добре. Учените смятат, че в хода на еволюцията способността за справяне с последствията от консумацията на етанол сред животните и птиците се е подобрила съществено.
Още: Фази на Луната през 2025 година
Още: От кои породи са най-интелигентните кучета?
Според Матю Кариган, еколог от Колежа на Централна Флорида (САЩ) и съавтор на изследването, "животните, за разлика от хората, не жадуват за интоксикация, а за калории" и за тях не е никак добра идея да са "пияни", когато трябва да се покатерят по дърветата или да се отбраняват от хищници през нощта.
В природата има много повече етанол, отколкото се смяташе досега, и повечето животни, които консумират захарни плодове, поемат определено количество от това вещество, казват изследователите.
Още: Ето какъв алкохол не вреди да се пие при диабет
"Ние се отдалечаваме от този антропоцентричен възглед, че етанолът е нещо, което използват само хората", казва и Кимбърли Хокинг, съавтор на изследването и поведенчески еколог в Университета на Ексетър (Великобритания)
Какви могат да бъдат ползите за животните?
"Когнитивно, етанолът може да задейства системата за [производство] на ендорфин и допамин, което води до усещане за релаксация, което може да има ползи за социалността", казва съавторът на изследването Анна Боуланд от Университета на Ексетър.
Учените отбелязват, че по-нататъшни изследвания трябва да хвърлят светлина върху това как етанолът влияе върху физиологията на животните и какви поведенчески и социални последици причинява.
Още: Франция ще превръща излишното вино в етанол