Светът се стреми към равенство между половете, но се движи в тази посока с твърде бавни темпове, се казва в доклад на Световната банка.
Още: Как да разберете дали детето ви е "кристално" - каква е характеристиката и мисията им
Още: Психолог: Защо се самосаботираме - скрит страх от собствения ни успех
В момента само шест държави в света гарантират равни права на мъжете и жените, което все пак е увеличение от нула преди десетилетие, когато Банката започва да оценява държавите по този критерий, припомня БГНЕС.
Белгия, Дания, Франция, Латвия, Люксембург и Швеция са единствените получили пълната оценка от 100 в доклада „Жените, бизнеса и закона 2019 година“ на Световната банка.
От трите държави, най-голям напредък през последните 10 години е отбелязала Франция с приемане на закон срещу домашното насилие, въвеждане на криминални наказания за сексуален тормоз на работното място и на платено майчинство.
Още: 12 важни урока, които научавате, когато някой ви разочарова
Още: Учителят Дънов: Когато дойде котка у един дом, този дом прогресира
В доклада на Световната банка България е поставена на 27-мо място с общ резултат 93.75/100 точки. Анализът се базира на няколко критерии: възможност за посещаване на различни места, започване на работа, заплащане, брак, деца, управление на бизнес и авоари, получаване на пенсия. Един от въпросите, по които всяка страна е оценявана е: „Има ли законодателство срещу домашното насилие?“.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 20 февруари, от Елисавета Багряна
Още: Църковен календар за март 2025: Кога започват Великденските пости и кога е Благовещение
Държавите в Близкия изток и Африка са със средна оценка 47.37/100 точки, което означава, че в тези държави жените се ползват с по-малко от половината права, които имат мъжете.
Средната глобална оценка е 74.71/100, което е увеличение с повече от 4.5 пункта в сравнение с данните от преди десетилетие. Въпреки това, Световната банка отбелязва, че във всяка една средностатистическа страна, жените имат само ¾ от правата на мъжете.