Това ароматно растение, което е познато най-вече като подправка, произхожда от Индонезия. Бере се главно на Морукските острови, прочути като “островите на подправките”. Днес плантации с карамфил има в Мадагаскар, Занзибар, Карибските острови и Индия.
Макар родината на карамфила е далече от Европа, на нашия континент подправката е позната от хилядолетия. Използва се най-често в сладкарството. Интересно е приложението на карамфила в Етиопия. В тази африканска страна при приготвянето на кафе, кафените зърна се изпичат заедно с кардамон и карамфил непосредствено преди приготвяне на напитката. Карамфил се използва и като добавка на други топли напитки като греяно вино.
Карамфилът се използва в сапуни, козметични продукти, пасти за зъби. Съществуват карамфилови цигари, наричани още третекс, които съдържат 60-80% тютюн и 20-40% смлян карамфил.
Ползи от дъвчене на карамфил
Карамфилът е богат на витамини, минерали и антиоксиданти. Карамфиловото масло се използва за унищожаване на паразити и борба с насекоми. Растението съдържа антиоксиданта евгенол, който е силен бактерицид, както и кариофилен, известен със своите антимикробни свойства.
Намалява чувството на глад
Карамфилът има вълшебната способност да намалява усещането за глад Богат е на фибри, хранителни вещества, които регулират нивата на глад. Една чаена лъжица карамфил ви доставя един грам фибри.
Карамфилът регулира кръвната захар
Всеки, който има проблеми с кръвната захар, ще е щастлив да узнае за този страхотен начин за поддържане нивата на кръвната захар. Достатъчно е да добавите малко карамфил в менюто си или да го дъвчете директно. Карамфилът съдържа магнезий, минерал, който регулира кръвната захар.
Карамфилът има антибактериални свойства
Разбира се, водата за уста без химикали е чудесен начин да подобрите устната си хигиена. Но за това може да използвате и малко карамфил. Маслото от карамфил е изследвано като антибактериално средство. Проучване разкрива, че вода за уста, съдържаща масло от карамфил, босилек и чаено дърво, помага в борбата с плаката и бактериите в устата. Ето защо ще откриете карамфилово масло в много от популярните пасти за зъби.
Здрави венци и свеж дъх
Поради антисептичните си свойства, дъвченето на карамфил подобрява здравето на венците и като цяло на устната кухина.
Карамфилът облекчава зъбобола
Едно от най-забележителните потенциални болкоуспокояващи предимства на карамфила е способността му да помага при зъбобол поради съдържащия се в него евгенол, който действа като естествен антисептик. Той действа добре при облекчаване на болка, възпаление, заздравяване на рани и инфекции.
Карамфилът има антивъзпалителни свойства
Карамфилът е известен със своите противовъзпалителни свойства. Проучвания показват, че ежедневната му консумация може да доведе до значителни ползи, а експертите го препоръчват специално за подпомагане на артрит. Използването на карамфилово масло като лосион или добавяне на карамфил в чая също може да помогне в борбата с възпалението.
Карамфилът помага против стареене
Карамфилът е с високо съдържание на антиоксиданти. Според Серена Пуун, известен готвач, диетолог и рейки майстор, той помага за защита на тялото ви срещу признаците на стареене. “Противовъзпалителните свойства, епигенетичните сигнали и митохондриалната активност, открити в богатите на антиоксиданти храни, допринасят за дълголетието и жизнеността” споделя тя. Добавянето на карамфил в смутита, оризови ястия или десерти е лесен начин да увеличите консумацията на антиоксиданти.
Карамфилът потиска кашлицата
Дъвченето на карамфил е популярен начин за спиране на кашлицата в аюрведическата медицина. Дъвчете директно карамфил, но не го поглъщайте. Може да си направите чай от карамфил и да го сервирате с мед.
Против сутрешно гадене
Ако сутрин ставате с неприятно гадене, препоръчително е да дъвчете карамфил 10-15 минути дневно.
Ще се чувствате по-бодри
Карамфилът има свойството да ускорява метаболитните процеси в организма, като ги активира дори по-силно от кафето. Дъвчете карамфил за повече енергия и бодрост. Но внимавайте, правете го само, ако имате нормално кръвно налягане.
Източник: Wellandgood