Дългата сага на летището във Видин: Трябват още 600 дка, за да получи лиценз

02 февруари 2023, 16:12 часа

Още около 600 декара земя трябва да се добавят към затвореното летище Иново във Видин, за да получи лиценз за полети.  

Още: Аспартам: Безвреден подсладител или скрит враг на здравето

Още: Психолог: 5 истини за брака, които научаваме твърде късно

То от години е загубило регистрацията си като летище според изискванията на Закона за гражданското въздухоплаване. Територията му позволява да бъде регистрирано само като вертолетно летище. Областният управител на Видин е заявил желание територията му да се ползва за излитане и кацане на хеликоптери за нуждите на координационния център за оказване на спешна медицинска помощ по въздух.

От Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“ обаче го информирали, че територията за писта, която е частна държавна собственост, е с размери 2080/38 метра. Тоест - тя е недостатъчна летището да бъде сертифицирано.

Необходимо е да се изгради периметрова ограда според изискванията за сигурност и безопасност. За да отговаря на условията, трябва да се осигурят около 600 метра площи от северната и южната страна на пистата. Нейният край в момента е граница на собственост. Това става ясно от отговора на министъра на транспорта Христо Алексиев до депутата от ГЕРБ-СДС Росица Кирова.

Още: Нумерологична прогноза според датата на раждане за 1 април 2025

Още: Обичате сирене? Ето кои видове са подходящи, ако искате да отслабнете

Местният сайт vidin-online.com разказва две истории за летището.

Първата е приятна. Открито е през 1973 година и сбъдва мечтата на видинчани да стигат до столицата само за 30 минути. 18 години БГА "Балкан", чието поделение е летището, поддържа редовна линия до София с два курса дневно. Чиновници се изсипват сутрин в столицата, свършват работа и вечер се прибират. Все едно, че са си били в града. През лятото самолетът вози курортисти до Варна и Бургас за час, час и половина. Разкош. Билетът струвал само 11 лева до София и 22 до Бургас.

Малката аерогара Видин обслужва средно по около 40 000 пътници годишно. И така до 5 февруари 1991 година, когато "Ан - 24" си тръгва полупразен.

Започва другата история.

Още: Любимо кулинарно предаване отново по bTV

Още: Какви подправки се слагат на телешко с грах?

Няма пътници, цената от 11 лв. става невъзможна. Поне 2000 лв. са били нужни, за да оцелее линията. Закриват я.

За някоя година след това оставят летището да обслужва кацащи и излитащи санитарни и частни самолети, но за три години то приема само пет. През 1999 година го закриват официално. Бивши собственици на имоти връщат в реални граници нивите си в района на летището. Колчета забиват и по пистите.

Има и трета - за отвлечен самолет.

Третият случай на отвличане на самолет в България е на 18 юни 1977 г., когато самолет АН-24 на БГА „Балкан“, изпълняващ полет от Видин за София с четиричленен екипаж и 44 пътници на борда, принудително кацнал в Белград.

Седем минути след излитането му 22-годишният Румен Цанков Димитров, син на МВР-старшина от Лом, неженен, с основно образование и според справката на контраразузнаването - осъждан за кражби и регистриран като психопат, станал от мястото си и с насочен към главата на стюардесата пистолет (служебния ТТ на баща му) поискал връзка с екипажа.

За доказателство, че е сериозен и за да изплаши пътниците, направил изстрел към десния борд, като заявил, че похитителите са цяла група.

Поискал самолетът да се приземи в Лондон, а след това в Мюнхен. Изпълнявайки даваните му от земята указания, командирът обяснил, че няма достатъчно гориво и самолетът кацнал в Белград, където Димитров бил обезвреден от югославските власти.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес