Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Домакинските задължения - досадни, но полезни за здравето

31 май 2021, 18:00 часа

Извършването на домакински задължения може да се окаже супер полезно за мозъчното здраве при възрастните хора. В скорошно проучване сред възрастните, които прекарват повече време в домакински задължения, показват по-голям размер на мозъка, което е силен показател за когнитивното здраве. 

Още: Как да не бъркаме правописа на сложните думи на български?

Още: Легендарният чай от мента: Какви са неговите ползи и вреди

„Учените вече знаят, че упражненията оказват добро влияние върху мозъка, но нашето проучване е първото, което показва, че същото може да се отнася и за домакинските задължения“, казва Ноа Коблински, водещ автор на изследването, физиолог по упражнения и координатор на проекта в Baycrest's Rotman Research Institute (RRI). "Разбирането на това как различните форми на физическа активност допринасят за здравето на мозъка е от решаващо значение за разработването на стратегии за намаляване на риска от когнитивен спад и деменция при възрастните."

В това проучване изследователите разгледаха връзките между домакинските задължения, обема на мозъка и познанието в група от 66 здрави възрастни.  Участниците били попитани за времето, прекарано в домакински задължения, като подреждане, чистене на прах, приготвяне и почистване на храна, пазаруване, тежка домакинска работа, работа в двора, ремонт на жилището и грижи.

Учените установили, че възрастните, които отдават повече от времето си за такива дейности, имат по-голям обем на мозъка, без значение колко тренировки са правили. Това се наблюдава в хипокампуса, който играе основна роля в паметта и ученето, и черния дроб, който участва в много аспекти на познанието.

Още: Питай старило: По какво се оценява всяка домашна ракия

Още: Кой вид маймуни са известни като "горски човек"

Въпреки че е възможно хората с по-голям мозък да се заемат с домакински задължения, може да има няколко обяснения за мозъчните ползи от физическата активност в дома.

Първо, знаем, че здравето на сърцето е тясно свързано със здравето на мозъка. Възможно е домашните задължения да имат подобен ефект върху сърцето и кръвоносните съдове като аеробните упражнения с ниска интензивност.

Второ, планирането и организацията, свързани с домакинските задължения, могат да насърчат формирането на нови невронни връзки с течение на времето, дори когато остаряваме.

Трето е, че възрастните, които се занимават с повече домакински задължения, прекарват по-малко време в седнало положение, което е доказано, че е не се отразява добре на здравето, включително и на състоянието  на мозъка.

Още: За какво да внимаваме при готвене в медни съдове?

Още: Защо се появява неприятна миризма от климатика?

Освен че помагат за насочването на препоръките за по-голяма активност при възрастните хора, тези открития могат също да ги мотивират да бъдат по-активни, тъй като домакинските задължения са естествен и често необходим аспект от ежедневието на много хора и следователно изглеждат по-постижими.

Като следваща стъпка изследователите биха искали да оценят физическата активност на домакинствата по-обективно, използвайки технология за носене. С допълнително финансиране те също биха могли да планират контролирани проучвания с цел увеличаване на домакинската активност на индивидите и изучаване на мозъчните промени във времето.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес