Сините очи са не само най-харесвани, но и най-интересни за учените. Произходът на светлите нюанси на ириса остава загадка и за тях. Оказва се, че цветът на очите влияе върху способностите на човек. Например, синеоките хора по-лесно понасят болката и се справят по-добре в училище, според изследователи.
Всъщност съвременните учени откриват все повече разлики между притежателите на светли и тъмни очи. Например през 2014 г. изследователи от Университета в Питсбърг установиха, че жените с бяла кожа и сини или зелени очи понасят болката много по-лесно, отколкото дамите с кафяви очи. Американски експерти, ръководени от професор по анестезиология Ина Белфер, стигнаха до този извод, наблюдавайки 58 бременни жени.
Още: С горещ или със студен сироп е по-добре да заливаме баклавата?
Още: Топ 7 съвета за побеляла коса, които ще ви спестят много ядове
Оказа се, че при майки със светли нюанси на ириса прагът на болката е много по -висок. В допълнение, родилките със сини очи показват по-малка раздразнителност и е по-малко вероятно да страдат от депресия.
Ето с какво още се отличават хората със сини очи от останалите.
По-вероятно е да развият увлечение към алкохола
Въпреки факта, че синеоките хора са по-малко податливи на стрес, учени от Университета в Атланта в Джорджия са установили, че те са най-склонни да развият увлечение към алкохола. Американски учени, които са изследвали 12 хиляди мъже и жени, са установили, че синеоките хора пият много повече от тъмнооките. Факт е, че собствениците на светли очи се нуждаят от повече алкохол, за да настъпи интоксикация в организма.
Справят се по-добре в училище и на работното място
Още: Защо е хубаво да се накиснат суровите ядки преди консумация?
Още: Знаете ли как влияе алкохолът на сърцето?
Но притежателите на сини очи се справят по-добре в училище и постигат по-добри резултати в професионалната сфера. Така поне твърдят учени от университета в Луисвил, които са извършили мащабен анализ на база съответната статистика.
Оказа се, че синеоките хора са по-успешни в усвояването на училищната програма, а също така показват добри резултати в спортове като хокей и голф.
Виждат по-добре в тъмното
Експерти от университета в Питсбърг са открили, че остротата на нощното виждане е пряко свързана с цвета на пигментсъдържащите и отразяващи светлината клетки, наречени хроматофори. Колкото по-тъмен е цветът на очите, толкова по-плътен е хроматофорният слой и толкова по-интензивна е пигментацията. Ясно е, че при притежателите на светли очи слоят на тези клетки е доста тънък и по-слабо оцветен.
Пигментният слой на окото е вид щит и този щит при хората със сини очи не е толкова „надежден“, както при хората с кафяви очи, тъй като абсорбира много повече светлина. Това означава, че хората със светли очи всъщност виждат по-добре в тъмното, отколкото тъмнооките. Освен това, според учените, синеоките индивиди са по-малко склонни да страдат от катаракта.
По-малко податливи са на витилиго
Още: Столичанин е първият тото милионер за 2025 г.
Още: От какво се прави истинският коняк?
Синеоките хора също са по-малко склонни да развият витилиго (нарушения на пигментацията). До такива заключения са стигнали членове на международна група учени, ръководена от Ричард Сприц. Изследователите са изследвали генома на около 3 хиляди кавказци. Сред тях са били 145 доброволци, страдащи от витилиго.
Учените откриват 13 гена, показващи предразположение към витилиго. Прави впечатление, че сред доброволците, страдащи от витилиго 43% са с кафяви очи, 30% са със зелени очи и само 27% са със сини очи. Въз основа на резултатите от проучването експертите стигат до извода, че синеоките хора са по-малко податливи на витилиго.