Нелсън Мандела, водач на движението за прекратяване на апартейда в Южна Африка излиза от затвора на 11-ти февруари 1990г. след излежаване на 27-годишна присъда.
Още: Бягство от Сирия: Русия прехвърля все повече военна техника в Либия (ВИДЕО)
Още: Няколко деца загинаха при блъсканица на панаир в Нигерия (ВИДЕО)
През 1944г. Мандела, който е адвокат се присъединява към Африканския Национален конгрес (ANC). Това е най-старата политическа организация на чернокожите хора в страната. Тук той става лидер на младежкото крило на ANC в Йоханесбург.
През 1952г. той става вицепрезидент на организацията в национален мащаб и прокламира прекратяване на доминирането на бялата раса над чернокожите хора в страната - без обаче за целта да се използва насилие.
Въпреки своите изявления през 1960г. той спомага за организиарането на паравоенна структура към ANC, която да се бори с правителството съставено от бели хора и наложения от тях расизъм.
Още: Судан е отрязал Путин - Русия няма да има военноморска база на Червено море
Още: Най-малко 20 загинали при потъването на лодка с мигранти край Тунис
Така през 1961г. Нелсън Мандела е арестуван за измяна, но след това е оправдан и арестуван повторно година по-късно за нелегално напускане на страната.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозно заболяване кара хората да треперят неконтролируемо в Уганда (ВИДЕО)
Още: Френската военна помощ пристигна на остров Майот, където загинаха поне хиляда души
Мандела е обвинен и осъден на 5 години затвор, които трябва да излежи в затвора на остров Робен. Само две години по-късно срещу него се завежда нов процес – този път за саботаж.
След втория процес той и други водачи на ANC са осъдени на доживотен затвор.
Мандела прекарва 18 от тези 27 години в бруталния затвор на остров Робен. За нечовешките условия свидетелстват мъничката килия без легло и водопровод. Освен това той може да изпрати или получи писмо от близък веднъж на шест месеца. Освен това само веднъж годишно може да има посетител за едва 30 минути.
Още: Десетки цивилни бяха убити при нападения в Нигер
Още: Русия е в капан: Бяга от Сирия към две страни в Африка, но и там режимите може да рухнат
Въпреки адските условия на това място Мандела продължава да олицетворява движението срещу апартейда в Южна Африка и дори продължава мисията и в този затвор. Така той предизвиква властите на драстични мерки за неговото окротяване и по-късно е преместен на друго място, където е под домашен арест.
През 1989г. Фредерик Вилем де Клерк става президент на ЮАР и премахва апартейда. Освен това той отново провъзгласява ANC за легална организация, отменя екзекусии на нейни членове и през 1990г., на днешната дата, освобождава от плен героя за населението в страната – Нелсън Мандела.
През 1993г. Мандела и де Клерк получават Нобелова награда за мир.
Само година по-късно ANC печелят първите демократични избори в страната и Нелсън Мандела е избран за президент на Южна Африка.
Нелсън Мандела приключва с политиката през 1999г., но през следващите години продължава да прокламира мир социална справедливост по света до своята смърт през месец декември 2013г.