Неприятната и мрачна зима вече е към края си и първите признаци на пролетта вече са факт. Наред със съживяването на природата, пролетта ни носи и неприятната пролетна умора.
Интересно е становището на учените, с което се обяснява това „явление“. Основната причина според тях е смяната на часа, който сериозно се разминава с ритъма на организма. Действието на сърцето се нарушава и затова се наблюдават множество сърдечни кризи и аномалии, които се появяват в началото на този сезон след смяната на часа, особено в първата седмица.
Тази смяна на часа и опита на организма да влезе в ритъм води до освобождаването на епинефрин. Хормонът предизвиква увеличаване на стреса в тялото, а този стрес логично води до умора. Това, обаче, не е единствената причина за появата на пролетната умора. През пролетта слънчевата светлина е много повече и по-ярка. Тя стимулира секрецията на серотонина. Този хормон разширява кръвоносните съдове и ни кара да се чувстваме спокойни и сънливи. Алергиите също са един от факторите, допринасящи за пролетна умора.
Знаейки в общи линии какви са основните причини за пролетната умора, можем лесно да предотвратим появата им.
· За да се подготвим за пролетта, трябва да включим в менюто си повече пресни плодове и зеленчуци, а тежките храни да намалим драстично.
· Да се правят дълбоки вдишвания поне 10 на ден. Така кислородът ще окисли по-добре кръвта.
· Шоколадът да присъства в ежедневното ви меню. Шоколадът има отлично въздействие върху мозъчната дейност. Това се дължи на съдържанието на анандамид.
· Вероятно не е нужно да го споменаваме, но взимането на вечерен душ ще ви подейства отпускащо преди сън. Знаем, че сънят е от решаващо значение за здравето и доброто ни настроение. Душът ще ни отърве и от полепналия цветен прашец, който може да ни донесе куп неволи, ако сме алергични.
· Освен през нощта, препоръчително е при възможност да подремвате и пред деня, особено през първите дни след смяната на часа. Това ще ви помогне по-леко да преодолеете травматичната промяна.
· Пиенето на повече вода ще пречисти тялото, а това ще му е по-лесно да се приспособи към промяната.
· Не пропускайте всеки сгоден момент да практикувате някаква дейност - разходка в природата, да карате колело, да тренирате
· Тези, които са по-издръжливи, могат да практикуват взимането на хладни душове.
· Почивайте си. Не е нужно да направите всичко наведнъж. Тялото ви няма да ви благодари.
· Опитайте с медитация.