Всеки сезон от годината е богат на пресни зеленчуци и плодове. Те съхраняват много витамини, които човек трябва да получи в определени периоди от годината.
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
По рафтовете на магазините през цялата година има разнообразие от плодове. Максималната полза от използването им обаче се постига само в определен сезон.
Защо плодовете и зеленчуците не са здравословни през цялата година
Съвременните хора са свикнали всеки ден да виждат любимите си плодове и зеленчуци в продажба. Въпреки това, не всеки мисли колко етапа на химическа обработка са извършени, преди продуктите да бъдат изложени на тезгяха. Различни трикове с плодове започват от самото начало на отглеждането. С помощта на синтетични торове производителите на зеленчуци увеличават производителността, подобряват качеството на реколтата и също така ускоряват процеса на растеж. Голямото количество пестициди позволяват да се запази свежия вид на продукта за дълго време, като значително забавяте процеса на гниене.
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Използването на химикали обаче може да повлияе негативно на здравето.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
12 сезонни зеленчуци и плодове, които трябва да ядете точно сега (ЧАСТ I)
Ползите от сезонните зеленчуци и плодове
Сезонните плодове и зеленчуци са истински склад за витамини. Те могат да повишат имунитета на човек и да донесат реални ползи на тялото му.
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Сезонните плодове съдържат много полезни елементи: каротин, витамини А, В, С, К и Р, фибри, нишесте, фруктоза, пектини, захароза, органични киселини, минерални соли.
Ето защо е най-полезно да се консумира натурален продукт веднага след събирането. Но само собствениците на провинциални вили и техните приятели могат да ядат продукта „от градината“. Останалите трябва да се задоволят със стоки от магазина.
Въпреки особено приятния вкус и атрактивния външен вид, не всички плодове се консумират веднага. В резултат на това концентрацията на хранителни вещества намалява.
Сезонни зимни плодове
Какво да ядем през декември: всички видове зеле, тиква, ряпа, праз, цвекло, моркови, дюли, райска ябълка, нарове, червени боровинки, шипки, картофи, цитрусови плодове.
Какво да ядем през януари: домати, репички, зеле, киви, праз, артишок, ряпа, пащърнак, различни цитрусови плодове.
Какво да ядем през февруари: броколи, тиква, чушки, грозде, круши, ябълки и портокали.
12 сезонни зеленчуци и плодове, които трябва да ядете точно сега (ЧАСТ II)
Сезонни пролетни плодове
През пролетта има риск да се сблъскате с авитаминоза - липса на един или повече витамини, което засяга имунната система.
Какво да ядем през март: всички видове зеле, чесън, репички, ряпа, целина, цвекло, моркови, картофи, портокали, киви, лимони, ябълки.
Какво да ядем през април: салата от кресон и радичио, аспержи, спанак, репички, ревен, праз, зеле, авокадо, лимон, банан.
Какво да ядем през май: аспержи, спанак, репички, бяло зеле, млад грах, краставици, ягоди, череши, нектарини, праскови, кайсии, салати: зеле, маруля, рукола.
Сезонни летни плодове
Много източници на свежест, витамини и минерали започват да растат през това по-топло време на годината.
Сезонни есенни плодове
От древни времена хората свързват есента с прибирането на реколтата. Лятото свършва, а плодовете, за които са положени много усилия и внимание, най-накрая са узрели. По това време хората се подготвят за зимата, но е важно да не забравяме, че есента е друго време на недостиг на витамини.