Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Да се научим да казваме "НЕ"

10 януари 2022, 09:40 часа

Сигурно сте изпадали в ситуации, когато ви се иска да откажете, но не можете. Приятел ви кани да излезете, не сте в настроение, но не смеете да откажете. Друг познат непрестанно търси услуги от вас и вие все се съгласявате… Просто не можете да кажете “не”. Постепенно започвате да действате според очакванията н другите и пренебрегвате собствените си нужди. 

Още: Рецепта за домашно сладко от касис - супер лесно

Още: Лекар: Колко време след хранене се мери кръвната захар?

Защо винаги казвате ДА:
- така сте възпитани от деца
- искате околните да ви приемат и харесват
- свикнали сте да сте любезни с всички

С неспособността да казвате НЕ вие вредите не само на себе си, но и на другите:
- заблуждавате ги, че наистина ви е приятно да правите това, което те искат от вас
- подхранвате у тях фалшиви надежди
- всъщност отношението ви е некоректно и нечестно.

За да помогнете на себе си и на другите, най-честно е просто да се се научите да казвате “не”. Не е необходимо да се оправдавате и извинявате. Ето някои от основните причини да отказвате:

1. Имате право да отказвате.
Не сте длъжни на никого и за нищо. Решението ви да откажете е нещо съвсем естествено и нормално. Не е необходимо да се извинявате или оправдавате защо го правите. Бъдете ясни и кратки и не се обяснявайте. Бъдете учтиви, разбира се “Не, благодаря за поканата”, “Нямам желание за кино, предпочитам да си остана вкъщи”, “Не мога да поема този ангажимент, помоли някой друг”...

2. Поставяте си граници.
Поставянето на граници показва уважението, което изпитвате към себе си. Така пазите собствените си емоции, мисли, пространство. Именно стабилните граници са в основата на вътрешния ви мир.

3. Определяте приоритетите си.
Имате ограничено време, задължения и ангажименти. Казвайки “не” ви помага да очертаете кои са вашите приоритети и защо не трябва да приемате други ангажименти /които не желаете/. Разбира се, всеки от нас е добре да помага на приятел в трудни ситуации, пренебрегвайки собствените си задължения. Когато говорим, че трябва да се научим да казваме “не”, имаме предвид, когато не искаме и не е необходимо. 

Още: Пащърнак - уникалният зеленчук и неговите ползи

Още: Какво представлява рейки и опасно ли е

4. Пазите се от изтощение.
Често поемайки нежелани ангажименти, после се чувствате изтощени и съжалявате за избора си. Ядосвате се на себе си, че не сте отказали, гневите се. Помислете: по-добре да сте полезни на себе си. Ако започнете да казвате “не” ще се спасите от изтощението и ще помогнете на себе си и най-близките край вас.

5. Ще намалите стреса.
Ежедневието ви е достатъчно стресирано от работа, пътуване, деца, домакински задължения. Денят ви е низ от безкрайни задачи и ангажименти, които все се притеснявате, че няма да покриете. Е, не не необходимо да увеличавате стреса си сами поради неумението да кажете едно кратко и ясно “не”, когато нямате възможност и желание да се товарите. 

Ако ви е трудно да кажете ясно и директно “не”, опитайте с отговори от рода на:
“Не мога да отговоря точно сега”
“Засега ще отговоря с не, ще ви кажа, ако се промени нещо”
“Благодаря за поканата, но нямам желание”

Бъдете учтиви, но и искрени. Така ще сте полезни не само на себе си, но и на другите, като не им давате напразни надежди и очаквания.

 

Още: Бергамот - какво представлява и къде се използва

Още: Лекар: Какъв е нормалният пулс на човек в покой?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес