Мнозина смятат, че копирането на езика на тялото при първа среща е сигурен знак за интерес от партньора. Изследователи от Нидерландия обаче не са съгласни с това. Както се оказва, върху симпатията може да окажат влияние синхронното потене и честотата на биенето на сърцето, а не жестовете и мимиката.
Още: Защо разтривките с ракия са били толкова полезни в студеното време
Още: Защо стомахът ви издава странни звуци? Истината ще ви изненада
Днес все повече хора се запознават онлайн. Изследователите твърдят, че по такъв начин е трудно да се разбере дали човекът ви харесва, или не. Хората търсят в партньора „вътрешно чувство за връзка“, което се заражда на физическо ниво при лично общуване.
Каква е разликата между любовта и влюбването
Учените провели експерименти със срещи „на сляпо“. За да установят какво движи чувството на влечение, те създали лаборатория за запознанства. Изследователите поканили 140 доброволци (мъже и жени на възраст между 18 и 37 години), които никога преди не се били срещали. Те влизали в „кабина за запознанства“ и сядали зад маса, разделена от специална визуална бариера. Тя изолирала доброволците един от друг, но след това се отваряла само за три секунди, позволявайки им да формират първо впечатление за партньора.
Още: Как да не бъркаме правописа на сложните думи на български?
Още: Легендарният чай от мента: Какви са неговите ползи и вреди
Когато бариерата се спуснела, участниците оценявали привлекателността на партньора по скала от нула до девет. След това преградата отново се вдигала и участниците получавали различни задачи за взаимодействие. След всяка от тях бариерата се спускала, а участниците отново попълвали анкети за привлекателност.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
По време на експеримента учените проследявали движението на очите на участниците, а също и мимиките. Освен това авторите на изследването проследявали честотата на сърдечните съкращения и измененията в електрическата активност на кожата.
7 стадии на влюбването, през които всеки преминава
В края на експеримента участниците можели да решат дали искат отново да се срещнат със своя партньор, или не. Както се оказало, влечението и по-нататъшното желание да продължат общуването били свързани с физиологичната синхронност между партньорите независимо от това дали на двойките им било разрешено да говорят, или им се налагало да изпълняват само невербални взаимодействия.
Още: За размножаване на орхидеи - ето какво задължително трябва да знаем
Още: Какви тънкости има готвенето в алуминиеви съдове?
Изследователите също не открили връзка между физическото влечение и копирането на езика на тялото – усмивки, смях, пряк зрителен контакт, кимане с глава или жестове с ръце.
Изследването е проведено от Лайненския университет в Нидерландия и е публикувано в изданието Nature Human Behaviour.