Утре, 30 ноември, църквата почита голям светец - Андрей Първозвани, а празникът е известен като Андреевден.
История на празника
Посветен е на паметта на първия ученик на Божия Син, донесъл християнската вяра в земите на Русия.
Евангелските предания свидетелстват, че Андрей е от Витсаида (Галилея). Той е най-близкият ученик на пророк Йоан Кръстител, който кръщава Исус Христос. Тогава Свети Йоан насочил към Исус бъдещите апостоли Андрей Първозвани и Йоан Богослов, като посочил, че той е Божият Агнец.
Андрей станал първият от апостолите, който последвал Христос, а след това довел при него брат си Петър. Затова Андрей е наречен Първозвани.
Още: Какви невероятни ползи ни носи чаят от иглика
Още: Стихотворение на деня, 16 януари, от Радой Ралин
Апостол Андрей пътувал и проповядвал вярата в източните страни, минавайки през Мала Азия, Тракия, Македония, Черноморието, Крим и Черноморието. След това се изкачи по Днепър до мястото, където се намира Киев.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Дънов: Ако мъжът ви има любовница, поканете я на гости и я обикнете
29 ноември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи
Според легендата на Приказката за отминалите години апостол Андрей предсказал на мястото на планините раждането на голям град, в който ще има много църкви. След това ги благословил и поставил кръста.
Апостолът продължил пътя си и се върнал в Тракия, където основал християнска църква. Андрей много пострада по пътя си, бит и изгонен от градовете, но донесъл много Божии чудеса. Пътят на Свети Андрей завършва в гръцкия град Патра, където е разпнат на кръста.
Още: Какъв е номерът на боята на колата - ето как да разберем!
Още: Таро хороскоп за 16 януари 2025: Яснота за Телците, спокойствие за Раците
Традиции на Андреевден
Основната традиция на Андреевден е гадаенето. Неомъжените момичета гадаят за годеника си и се молят на св. Андрей Първозвани за добър жених. Младежите също се събират на този празник.
Но тук има известно разногласие, тъй като църквата забранява подобни забавления, тъй като празникът се пада по време на Коледните пости и гадаенето се счита за грях.
На този ден неомъжените момичета и жени могат да се молят за щастлив семеен живот.
Освен това по времето на този ден предците ни определяли каква ще бъде зимата. Ако не падне сняг преди 13 декември, зимата ще е топла и ще има малко валежи от сняг, а ако падне - ще е студена и снежна. Ако е студено, но слънчево, ще има добра реколта. Ако вали сняг и не се стопи, тогава снежните преспи ще се задържат още 110 дни. Ако водата в реката е спокойна и тиха, тогава зимата ще бъде мека, а ако е шумна, скоро ще има силни студове и бури с виелици. Ако звездите мигат - ще има лошо време и усилен вятър. Ако облаците се носят ниско - ще има дъжд и студено време. Ако домашна птица крие главата си под крилото си, това означава студено време.
Какво не трябва да се прави на Андреевден
По традиция на този ден влизат в сила забраните за шиене до Нова година или Богоявление. Забранено е да вършите домакинска работа или да правите шумни празненства. Също така е забранено да се плете, да се пие алкохол, да се започват спорове и да се клевети.