Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Църквата почита български светец на 27 ноември, спазват се редица традиции и обичаи

26 ноември 2024, 17:15 часа

На 27 ноември църквата почита паметта на български светец - Теодосий Търновски. На този ден се почита паметта и на още двама светци св. Яков Персиец и преподобни Паладий. 

История на светеца

Монах Теодосий е една от най-емблематичните личности на България през 14 век. Изключителна е ролята му за разпространението на исихазма и възраждането на духовния живот на българската земя. Подобно на своя учител Св. Григорий Синаит, монах Теодосий не само възприел исихастката духовна практика и философия, но и предал наследството на исихазма на своите ученици.

Житието на преподобни Теодосий започва с думите: „От кой народ и от коя преходна родина е произлязъл този божествен мъж, не е лесно да се каже сега, когато той вече се е уверил, че никой не знае това".

26 ноември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи 

Изследователите смятат, че монахът е роден в края на 13 или началото на 14 век в района на Бдин (днешния град Видин в Северозападна България). Напълно възможно е „светецът да е потомък на Бдинските Шишмановичи и близък роднина на царския род“.

Следвайки буквално божествените думи на Спасителя: „Ако някой иска да върви след Мене, нека се отрече от себе си, вдигне кръста си и Ме последва” (Мат. 16:24), благочестивият Теодосий напуснал дома си и отишъл в Арчарския манастир. на Св. Николай, където приема монашеска схима.

Пристигането на св. Теодосий в Парория датира от времето на второто заселване на св. Григорий Синаит в тази пустиня, т. е. от началото на царуването на цар Иван Александър. Още от първите дни Теодосий става един от най-ревностните ученици на Тихия Синай.

Свети Григорий научил Свети Теодосий на правилата за умствена молитва и духовна война. Под негово ръководство Теодосий преминал през всички нива на монашеския живот, достигайки върховете на Божественото съзерцание. Ученикът постепенно израстнал в добродетелта и учителят му позволил да мълчи в пълна самота, „за да преживее демоничното изкушение, както се случва с онези, които се стремят и винаги се стремят към Бога“.

Предусещайки смъртта си, монах Теодосий събрал учениците си и им дал последните си отечески наставления, в които ги поучавал: „да пазят строго и непоклатимо благочестивата вяра на съборната и апостолската църква и нейните православни догмати".

Патриарх Калист в съслужение с цялото цариградско духовенство тържествено погребал търновския исихаст в патриаршеската обител "Св. Мамант". За своя свят живот и заради чудотворните си прижизнени и посмъртни знамения монах Теодосий скоро е канонизиран.

Традиции и обичаи, свързани с празника

На този ден си струва да помогнете на онези, които живеят по-зле от вас. Освен това не трябва да ходите на риболов на 27 ноември. На този ден предците ни са оставали у дома и са прекарвали време със семейството, това им е помагало да си спомнят хубавите мигове и да привлекат щастието.

Предците ни са извършвали и гадания за времето на този ден.  Ако има ярко слънце в небето - студовете ще бъдат тежки. Ако е ветровито сутринта, снегът скоро ще се стопи. Ако димът от комините излиза като "стълб" - зимата ще е сурова. Ако птички чуруликат под прозореца ви, очаквайте добри новини. Ако загубите пари, това означава, че ще "изплатите" болестта си.

На този ден не трябва да се карате, да участвате в скандали. Не трябва да каните непознати в дома си, както и да обсъждате проблемите на други хора. Също така не канете болни хора на гости. Не се занимавайте с плетене или шиене.

Църквата почита голям светец на 26 ноември, спазват се редица традиции и обичаи

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес