Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Чували ли сте за тази тайнствена пещера във Видинско?

27 януари 2022, 17:10 часа

Пещерите са привличащи с тайнство си, истории и приказки за съкровища и странни събития, винаги са събуждащи любопитството, но някои от тях крият наистина тайни и загадки, които чакат да бъдат разгадани от археолозите. Сред тези тайнствени пещери е Козарник край Видин. Разположена близо до гара Орешец, тя пази мистичните тайни на Северозапада. Проучванията на пещерата започват през 1996 година и вероятно ще продължат десетилетия, тъй като археолозите откриват истински находки.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Кое е тайнственото на пещерата Козарника?

Любопитство будят кости, открити от археолозите по време на разкопки, които, изглежда, са обработвани умишлено и целенасочено. Интерес предизвиква фактът, че пещерата е била обитавана в 37-34-то хилядолетие пр.н.е., а откритите находки показват прилики с култури, които са открити в Западна Европа и датирани като период няколко хилядолетия по-късно.

Още по-голямо любопитство и недоумение предизвиква фактът, че костите са целенасочено обработвани и въпросът е от кого, как и защо, след като мислещи представители на homo sapiens се появяват много по-късно – 50 000 години преди новата ера. Всичко това привлича археолозите, които се опитват да разгадаят пласт по пласт тайните, но споделят, че ще е нужно още много време и че има работа и за следващи поколения, за да стигнат до истината и да разбулят тайните, скрити в сърцето на 210-метровата пещера.

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

В търсене на отговори на въпросите участват екипи археолози от България и Франция, които вече 25 години се опитват да разгадаят загадката. Времето за работа е малко – едва около 2 месеца през лятото, което е и една от причините да са необходими още няколко десетилетия, за да разберем как тези кости и от кого са били обработвани далеч преди появата на мислещи хора на земята, които да могат да постигнат това.

Членовете на екипите, проучващи пещерата, се надяват, че с годините науката ще напредва все повече, методите за анализ на находките ще се развият, лабораториите ще използват по-съвършени апаратури и ще стане по-лесно да се дадат отговори на въпросите, които днес всички задават.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес