Само 12 процента от населението в градовете на планетата дишат качествен въздух, стана ясно след доклад на Световната здравна организация, предаде БТА.
В рамките на мащабно проучване е била изучена ситуацията в 1600 града от 91 страни. Това представлява с 500 града повече от предишния доклад на същата тема, оповестен през 2011 година. Експертите от СЗО установили, че половината от градското население по света диша въздух, чиего замърсяване превишава максимално допустимия минимум цели 2,5 пъти. Това повишава рискът от възникването на такива сериозни болести, каквито са инсултът, болестите на сърцето, ракът на белите дробове, а също така и острите хронически респираторни заболявания.
В повечето градове, за които са съществували данни от предишни години, е било констатирано влошаване на качеството на въздуха. "В глобален мащаб, за съжаление, ситуацията със замърсяването на въздуха се е влошила", призна Мария Нейра, директор на департамента по обществено здравеопазване и защита на околната среда на СЗО. Основните фактори за замърсяването на градския въздух са транспортът, енергоемкото жилищно строителство, прекомерното използване на енергийни източници, развитието на промишлеността, а също така и недостатъчната преработка на градските отпадъци. При тази ситуация не е чудно, че според данните на СЗО от 2012 година от замърсяване на въздуха в света са починали 3,7милиона души.
Според изследването в първата десетка на най-замърсените страни влязоха Пакистан, Афганистан, Индия, Иран и Бахрейн. Най-тежко се диша в пакистанския град Пешавар с население от 3,6 милиона души. Средната годишна концентрация на частици с диаметър 10 микрометра там е не по-малка от 540 микрограма на кубичен метър. По препоръките на СЗО тази концентрация не трябва да превишава 20 микрограма на кубически метър. На второ място в
класацията попада пакистанският град Равалпинди /448/, а на трето - афганистанският Мазари-Шариф /334/. Най-чист въздух дишат градските жители на САЩ, Австралия и Канада.
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?