Воденето на здравословен живот не означава само да ходите на фитнес и да ядете здравословни храни, но и да имате добри финансови навици. Спирането или ограничаването на някои пороци е задължително, ако искате да подобрите здравето и финансите си. В тази статия ще обсъдим четири лоши навика, които можем да спрете, но няма да се фокусираме върху прекалено класическите неща като пушенето и пиенето, за които вече знаете, че трябва да спрете. Вижте ги:
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Ядене навън
Честото хранене навън може да бъде негативно както за здравето, така и за финансите ви. Според проучване хората, които се хранят навън, са склонни да консумират повече калории, мазнини и натрий от тези, които готвят у дома. Освен това храненето навън може да бъде скъпо, като средният американец харчи над 3000 долара годишно за хранене навън. Сумата валидна за България едва ли ще е в тези размери, но определено може да се каже, че ще бъде тежест за бюджета ни. За да подобрим здравето и финансите си, можем да започнем с готвене у дома по-често и сами да опаковаме храната си за работа.
Вредните женски навици, които разрушават щитовидната жлеза
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Липса на физическа активност
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Липсата на редовни упражнения може да доведе до различни здравословни проблеми, като затлъстяване, сърдечни заболявания и диабет. Освен това може да бъде и скъпо, тъй като разходите за здравеопазване, които правим могат да се увеличат, когато се занимавате с хронични заболявания. За да подобрим здравето и финансите си, можем да си поставим за цел да спортуваме редовно, дори ако това е само 30-минутна разходка всеки ден. Което, разбира се, не значи, че трябва да се ограничавате до това.
Кои са най-вредните за здравето навици, които всички правим?
Пазаруване без да си правите сметката (импулсивно купуване)
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Импулсивното купуване може значително да изтощи нашите финанси. Ако имате кредитна карта, импулсивното купуване може да доведе до дълг, чието изплащане може да отнеме доста време. За да подобрим финансите си, можем да направим списък с нещата, от които се нуждаем, преди да отидем на пазар, и да се придържаме към него.
Не планувате добре своите финанси
Липсата на бюджет може да доведе до преразход и финансов стрес. Повечето хора у нас нямат добра финансова култура и заради това парите често не им стигат. Лоша финансова култура = на повече стрес за вас = по-голям риск от болести. Наличието на бюджет може да ни помогне да следим разходите си и да се уверим, че няма да преразходваме в определени области. За да подобрим финансите си, можем да създадем прост бюджет и да се придържаме към него.