Кафявочерен в белите си люспи, изсушен и с доста фин вкус, черният чесън е интригуващата съставка, чийто неясен произход и притеснителен външен вид са му попречили да се превърне в задължителна част от списъка за пазаруване. Откъде идва? Какъв е на вкус? Можете ли да приготвите черен чесън у дома?
Химическият състав на черния чесън е трансформиран от процеса на стареене, който променя аромата му значително. Тоест, ако обичате вкуса и искате да получите полезните свойства на чесъна, но ароматът на обикновения ви отблъсква, то задължително пробвайте черния му близнак.
За направата на черен чесън цели глави пресен чесън се държат в контролирана среда при постоянна висока температура с относително висока влажност. Те трябва да останат необезпокоявани за няколко седмици. При тези условия пикантното съединение алицин се разгражда в умопомрачително сложен процес, наречен „реакция на Майлард”, който например е отговорен за мириса на вкусното печено месо. Различни фактори влияят върху качеството на крайния продукт, включително вида на използвания чесън, точната температура и времето, през което чесънът се остарява. Трябва да знаете, че прекалено високата температура „остарява” чесъна по-бързо, може да доведе до горчив и кисел вкус. И да, можете да си направите сами черен чесън у дома на слаба фурна. Процесът ще бъде ароматен.
ВКУСНА РАЗЯДКА С ОРЕХИ И ЧЕСЪН
Черният чесън сега е във фокуса на голямо внимание. И независимо дали е толкова здравословен и полезен, колкото твърдят специалистите, наистина е много вкусен: притежава тази трудно определима вкусова сила, която знаете, че ще „открадне шоуто”.
И така, как най-добре се яде черен чесън? Включете го в прости ястия. Намажете цели скилидки черен чесън върху препечен хляб. Може да искате да разтопите малко зряло, меко сирене и да комбинирате с чесън. Направете на паста с малко зехтин, с която да полеете печени зеленчуци или паста.