Черният бъз е широколистен храст от семейство Адоксови. Гърците и римляните са го култивирали за медицински цели и са го смятали за свещено растение, което пази дома. Съвременните изследвания показват, че препаратите от черен бъз помагат при лечението на хиперлипидемия, намаляват риска от сърдечносъдови заболявания, помагат при настинки и грип, повишават имунитета и решават много други здравословни проблеми.
Полезни свойства на бъза
Черният бъз има широк спектър от лечебни свойства. Това е уникално растение, тъй като почти всички негови части се използват като лекарство: цветове, плодове, листа, кора, корени и клони.
Черният бъз има следния терапевтичен ефект:
· облекчава треска и възпаление;
· премахва излишната течност от тялото;
· има диуретичен ефект;
· успокоява нервната система;
· насърчава изхвърлянето на слуз;
· лекува изгаряния, абсцеси и обрив от пелени;
· има обезпаразитяващо и дезинфекциращо действие;
· има слабително действие;
· помага в борбата с вирусите;
· укрепва имунната система.
Плодовете на бъза нормализират дейността на храносмилателния тракт.
Сварени в мляко млади листа от бъз се използват външно като противовъзпалително средство при изгаряния, циреи, обрив от пелени, възпаление на хемороиди.
Плодовете от бъз стимулират теглото - отслабване. Този ефект върху тялото се дължи на хормони, които нормализират ендокринната система и стимулират метаболизма, освен това значително намалява апетита.
Учените са установили, че плодовете на растението са способни да "разтварят" мастните плаки в съдовете, да подобрят еластичността им, да укрепват стените и да понижават кръвното налягане.
Какви заболявания лекува черният бъз?
Показания за употреба:
· намален имунитет;
· риск от рак;
· малария;
· хепатит;
· артрит;
· ревматизъм;
· заболяване на бъбреците;
· проблеми в ендокринната система;
· стомашно-чревни заболявания;
· рубеола, морбили;
· интоксикация;
· застой на жлъчката.
Черният бъз нормализира работата на надбъбречната жлеза и има умерен хипотензивен ефект. Днес се използва при лечение на асцит, хепатит, диабет, женски болести, менопаузални разстройства, полезен е за подобряване на метаболизма и налягането. Настойки и отвари премахват главоболие, подуване, лекуват стомашни язви, артрити, полиартрит, бронхит и малария. Бъзът помага при нарушения на пигментацията на кожата, блефарит, конюнктивит, кожни заболявания и депресия.
Плодовете на растението съдържат антиоксиданти, които неутрализират действието на свободните радикали. Хранителните добавки, лекарствените препарати и хранителните продукти с включване на горски плодове имат тонизиращ ефект и повишават ефективността.
Благодарение на аскорбиновата киселина и антоцианините черният бъз повишава имунитета и активира защитните свойства на организма срещу вирусни инфекции, по-специално срещу грипния вирус.
На базата на това растение се произвеждат лекарства с антихипоксична активност. Запарката се използва при разширени вени, тъй като има противовъзпалително, тонизиращо и антикоагулантно действие.